You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

يكشنبه, 05 بهمن 1399

سفر اعضای باشگاه جهانگردی صلح به شهرستان مهدی شهر

ایمیل پرینت PDF

  

جمعی از یاران و همراهان خانواده بزرگ پیام آوران صلح و دوستی این بار، در سفر به استان  سمنان و شهرستان مهدیشهر همسفر شدند.لازم به ذکر است که سایت فرهنگی و اطلاع رسانی سنگسر.آی آر مفتخر است که به عنوان بخشی از این تشکل در زمینه فرهنگی و اطلاع رسانی همکاری داشته و  با صحبت های انجام شده در آینده زمینه های این همکاری گستره تر و بیشتر خواهد شد .

شیرین نیازمند، مدیر روابط عمومی باشگاه جهانگردی صلح با اشاره به اهداف باشگاه گفت "یکی از مهمترین اهداف باشگاه اشاعه، توسعه و گسترش فرهنگ صلح و دوستی در بستر گردشگری و تمرکز بر وجوه مشترک آیین ها، رسوم، آداب و سنن اقوام مختلف است که در راستای اهداف باشگاه به عنوان بازوی اجرایی پیام آوران صلح و دوستی دنبال می کنیم".

وی ادامه داد: "در سفر نوروزی، اعضای باشگاه برای دیدار با مردم سمنان همسفر شدند و در این میان گشت و گذاری در استان مهد هزار گویش و طبیعت منحصر به فرد منطقه، که از کویر و کاروانسراهای بین راه آغاز شد و در ادامه به مناطق کوهستانی شهمیرزاد با چشمه های زیبای آن و سپس مناطق جنگلی داشتند، ادامه یافت. 

اعضای باشگاه با اقامت در مهدی شهر، میهمان سنگسری ها بودند، مردمی سختکوش و پایبند به آداب و رسوم ایل سنگسر با بازدید از موزه عشایری ایل سنگسر که به همت یکی از همشهریان علاقمند و پژوهشگر خلاق سنگسری راه اندازی شده بود، با تاریخ و نحوه زندگی ایل سنگسر در گذشته ای نه چندان دور آشنا شدند و آنچه در این میان جلب توجه می کرد دلبستگی مردم بود با فرهنگ و باورهای ایل خود که برای زنده نگه داشتن آن تلاش می کردند و نمود آن هفته نامه خورچشمه، مجموعه موسیقی ایل سنگسر (گوتله مال) و چندین عنوان کتاب بود.

غذایی موسوم به "دیگی" یکی از غذاهای محلی مهدی شهر و تهیه 72 نوع محصول لبنی از شیر یکی از ویژگی های ماندگار از ایل سنگسر می باشد.

یکی دیگر از اهداف مهم باشگاه ایجاد بستر فعالیت های فرهنگی در مناطق روستایی است که در این سفر اعضای باشگاه ساعاتی مهمان خانه یکی از روستاییان منطقه شدند تا با شیوه زندگی آنها از نزدیک آشنا شوند و بدین ترتیب امکان فعالیت های آتی را بسنجند."

نیازمند ادامه داد: "آقای صفایی سردبیر هفته نامه خورچشمه با رویی باز به استقبال اعضای گروه باشگاه جهانگردی صلح آمد و با مسئولیت و مهربانی خاص مردم منطقه شرایط اقامت و بازدید از اماکن مختلف را فراهم نمود. در همین راستا همچنین با مدیر کل آموزش و پرورش، شهردار و ریاست و اعضای شورای شهر مهدی شهر نیز دیدار و گفتگویی داشتیم.

ماحصل این سفر و بازدید از شهرهای سمنان، مهدی شهر، شهمیرزاد و روستاهای مختلف و همچنین کاروانسرای شاه عباسی ده نمک، غار دربند مهدی شهر، چشمه های متعدد شهمیرزاد، منطقه حفاظت شده پرور، دروازه ارگ سمنان، بازار سمنان، حمام ناسار، مسجد جامع سمنان، صدها قطعه عکس و چندین حلقه فیلم ویدیویی و نگارش سفرنامه سمنان است که در نوع خود منحصر به فرد می باشد."

نیازمند در پایان گفت: "برگزاری تورهای فرهنگی و سفر به مناطق مختلف و حضور میان اقوام و اقلیم های ایران از اهداف باشگاه جهانگردی صلح می باشد که همه علاقمندان به ایران و ایرانی می توانند در کنار ما و با ما همسفر باشند".

 

نظر راجع به این مطلب
   Tags: در, از, به, با, که, این, های, سنگسر, می, مهدی, اعضای, سفر, باشگاه, صلح, یکی

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن