You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

پنجشنبه, 11 آذر 1400

متن سخنرانی جناب آقای دکتر جابر عناصری

ایمیل پرینت PDF

سخنرانی جناب آقای دکتر جابر عناصری در همایش انجمن مهدیشهری های مقیم مرکز

 

 


 

 

 

با عرض سلام و تشکر از جناب آقای غلامحسین عبدالحسینی که به نظر من نماینده ای بود از جانب سنگسریهای عزیز، پذیرفتند که از سال 54 تا امروز در خدمدتان باشم .

(در این خصوص) می خواهم آن مطلبی که برای دکارت ،  فیلسوف قرن شانزدهم انگلستان پیش آمده بود را بازگو کنم .

دکارت فیلسوف بسیار ثروتمندی بود که در گوشه خانه می نشست و مدام به خودش می گفت : قلب چیست؟ خون چیست ؟ و خود پاسخ می داد قلب غده ای صنوبری شکل است و خون بخاریست جاری در رگها، هر روز چوپانی در می زند و برایش شیر می آورد برای این معروفترین فیلسوف ، روزی(چوپان که از این وضعیت) ناراحت شده بود محکم زد به شیشه و گفت : آقای فیلسوف بیرون بیایید با شما کار دارم . وقتی (دکارت) بیرون آمد گفت: چه می جویی؟ بیا من این بره را در راه علم قربانی می کنم ، سر بره ای را برید و گفت: دستت را بزن، وقتی دستش را زد گفت : به این می گوید خون ، لزج هم هست، قرمز هم هست، سیال هم هست قلبش را بیرون آورد و گفت : این را هم می گویند قلب . . .

اگر چنانچه این تحقیقات ژرفا نگر نبود در میان سنگسرییهای عزیزو نمی گذشتم از چهل و چهار منزل که تا برسم به سرزمین زیبای کویرو کویر دهر ببینم و در آنجا ببینم که سنگسریهای مومن حتی چه ترانه های می خوانند : قدمگاه علی با سم دلدل . . .

.... ما نشستیم در گوت ها (Gwt) ، گوت که مال ها ( Gwt ke mal ) ، در چفت (  caft ) ، و در میرکه (mird ke ) ، و دیدیم که چگونه پندیر ( pander) ، درست می کنند و آرشه (arse) ، و دیدیم که تیلم پر (tilem par ) ، چیست و در خیل (Xil) ، چگونه مخته بادها (Moxte bad) ،محصولات را برمی دارند .

و سرگذشت تحصیل من در انگلستان گره خورده بود به اینکه من آذری از پشت (دامنه) کوه سبلان یک دفعه  بیایم و به زیارت امام زاده قاسم (ع) مشرف شوم.

.... اسنادی که در مورد سنگسر در پیس منست تصور نمی کنم در پیش هیچ کس باشد ...

حمد و سپاس خدای را که قلعه سنگسر، با قدرت والا و دست توانای حضرت حجه منتظر ، فرزند برومند فاتح قلعه خیبر مظفر و پیروز باز آمده و از آن بزرگوار به نام حسینیه المهدی بنا می گردد تا به آستان تابناک سرور جوانمردان جهان حضرت سید الشهداء (ع) تقدیم گردد.

شاید ما امروز . . .

خدا رحمت کند سرکار خانم لیلای اعظمی را اگر ایشان این (شعری که توسط مجری برنامه خوانده شد ،  دلم نموده بارها . . ) شعر زیبا را در مورد سنگسر سرودند ، من شعر های زیادی به زبان سنگسری به یاد دارم و یادداشت نموده ام !!!

گل آقا خون هی هی میکرد / ننه گل آقا

سیصد سوار را پی میکرد / ننه گل آقا

علیمادی نوچه بود / ننه گل آقا

حال که دورون درونه / ننه گل آقا

نعش شما در سمنونه / ننه گل آقا

عکس شما در تهرونه / ننه گل آقا

... که بر علیه سیستم ظالم قیام کردند و یاغی تلقی شدند ، ولی جوانمردانی بودند که در کوچه آشتی کنان سنگسر بارها گریسته بودند .

...

شکی نیست که سنگسر استعداد ترقی دارد، می خواهم از نظر فلسفی عرض کنم استعداد صنعتی شدن سهل است ، سنگسر باید مستقلا دانشگاه داشته باشد . این حرف کسی است که چهل سال در عرصه مقدس دانشگاه ها تدریس کرده است ، می دانید سنگسر چیست؟ فرهنگ کوچک را همه می شناسند، فرهنگ ساده را همه می شناسند، فرهنگ پیچیده را شناختن کار مشکلیست.

نمایاندن فرهنگ پیچیده برای کسانی که اطلاعی از قوه زبانشناسی و گویش ها ندارند((که باید اصلا در ایران ما این شعبه گویش شناسی در سنگسر دایر گردد.

من وقتی بروشور (همایش) را می دیدم دیدم که نوشته اند از هنرهایشان قالی بافی است و بعد آماده بودند صحبت کرده بودند که سراگیر = Gira sar هست و گژین =  kazin هست و .... اما نوشته بودند : مقنعه، خواستم بدانم چرا ننوشته اید مکنه =  makene  و ساخته مکنه =  saxte makene  چرا از چنگوم =  cangwm  صحبت نکرده اید؟

این همه ابزارهای زیبا را سنگسریها دارند .....

و اما من ناچار هستم (مطلبی را بگویم) برای اینکه سنگسریهای عزیز ما در همایش ((فرهنگ فولکلور)) که درسمنان برگزار شد با همه بی غرضی ها که وجود داشت ، وظلوم واقع شدند و نتوانستیم در آنجا ادای دین کنیم . و حتی نتوانستیم بگوییم که آن پلاکاردی که نوشته اید غلط است ، برای اینکه فرهنگ فولکلور اغت غلطی است یا باید بگویم : فرهنگ عامه یا باید بگوییم :

فولکلور که یک لغت انگلیسی است از دو بخش فولک به معنی مردم و لور یعنی دانش دانستنیها یا فرهنگ و مجموعا یعنی فرهنگ عامه مردم یا دانستنیهای مردم ....

این فرهنگ سنگسر برای ما به قدری برکت داد وقتی که در انگلستان با پرفسورهایی که با آنها کار می کردم همه آنها اقرار می کردند که باید نام سنگسر جزء اقوام و عشایر پویای جهان در لیست  FAO و انجمن جهانی تغذیه ثبت شود، چرا که این ایل بزرگترین ایل است ، و به این وسعت کوچ در ایران کوچ وجود ندارد . ما در خیلی جاها ییلاق و قشلاق داریم ولی از کجا بیاوریم (این گستره نامگذاری را) و بگوییم که سنگسر را مردم آن گویند : ده =  deh ، خانه را می گویند : که =  keh بعد به خیل = Xilمی شوند ، دهخون =  dehxwn  وجود دارد و خیل خون =  xil xwn  وجود دارد . . .

این سنگسر که از دوریک آبادی دیده می شود مردانی پرورش داده است که تا امروز . . . حتی آرتور کریستن سن محقق دانمارکی می نویسد (همانطور که الان فرماندار محترم گفتند که سنگسر ارشد بخش های استان می باشد)

آرتور کریستن سن محقق دانمارکی در بخش زبان شناسی می گوید : سمنان جزیره لهجه هاست و خوش نشین ترین جزیره سمنان ، سنگسر است . این را من که یک ایرانی هستم نمی گویم و تعارف هم نمی کنم .

 

چرا که باید خدا را شکر باشم که رساله دکترای خود را در مورد سنگسر نوشته ام و از فرهنگ سنگسر چنان دفاع می کردم که تو گویی سنگسر یک جزیره ایست نه تنهادر سمنان ، بلکه این جزیره از مریخ آمده است زیرا زبرجد نشان و لعل و یاقوت و در و مرجان است .

برای اینکه سیستم زندگی سنگسریها آن چنان قوی بود که بنده حداقل 260 اسم ار نظر سمبولیسم رنگ در مورد گوسفندانشان در ذهن دارم ، می خواستیم بدانیم (((زرپا =  zar pa  ))  چیه ؟ ((بنوش  = benovs  )) چیه ؟ و ...

می خواستیم بدانیم چوپان چگونه با بره خود رفتار می کند؟ می دیدیم زبانش را گاز می گیرد ، تو گویی فرزندش می باشد ، همان اسمی که برای بره خود گذاشته بود از بام احساس انسانی ، آمده برای دختر بچه خود گذاشته است .

ما دیدیم گوسفندی در کویر بره ای را به دنیا آورد و نتوانست بره خود را بزرگ کند، بره را شبانه آوردیم و وقتی در میرد کهmird ke =  نشستیم ، بره را کنار آتش گذاشتیم و این بره یواش یواش جان گرفت .

بعدا که ما کویر را ترک کردیم و آمدیم بیارجمند و زیدر و درده و زمان آباد ، همه این جاها را گشتیم ، ( در تابستان) به ییلاق چپک در خدمت آقای عبدالحسینی وقتی رسیدیم ، دیدیم اسماعیل (هر جا هست زنده باشد، هر جا هست سلامت باشد) مس کرد خیل آن بره را که حالا بزرگ شده

سنگسر یک چهارراه بزرگی است به اصطلاح خارجی ها  است، مطالعات بین المللی در سنگسر وجود دارد ، در سنگسر مطالعات بین المللی است ، از یک طرف در آغوش شهمیرزاد دست دراز می کند، از یک طرف ...

فریاد جیمز موری یر بر می خیزد که سنگسر گل سر سبد عشایر تمام منطقه سمنان است . ما نمی گوییم ، جیمزموری یردر دومین سفر به ایران به سنگسر می رود از سنگسر میرود زیارت را رد می کند، بعد میرود به شهمیرزاد و بعد می رود ده صوفیان و بعد می رود فولاد محله و از فولاد محله می رود به کیاسر و ساری . . .

می گوید : من قومی ندیدم هم از نظر انسان شناسی رشید باشند...

سنگسریها سر گیرای زیبای شطرنجی برآمده از رنگ سنتی و طبیعی خودشان را از سالهای قبل

 

 

 

 

در خیل به خود جرات نمی دادم بی حضور جناب اقای عبدالحسینی و یارانش حتی از چادری که اسکان داشتم بیرون بیایم ، برای آنکه من محرم آن قوم شده بودم آن قوم نام مرا .... وقتی که چنین بود حفظ حرمت می کردم .

می رسیم به خوراک :

در کجای ایران (این تنوع محصولات و خوراک را دیده اید ) انصاف دهید، برای اینکه آدمی ناگزیر به گفتن حقیقت است) ، ارسطوی فیلسوف می گویند  من استادم را دوست دارم اما حقیقت را بیشتر از استادم دوست دارم ، و من به صرف حقیقت می گویم امشب در این جمع بسیار خوب شما ....  از کجا بیاوریم این همه جمعیت را که سالها همدیگر را ندیده بودند و در کنار هم جمع کنیم ، ورژ برویج جامعه شناس معروف فرانسوی می گوید: این آیین ها مهم نیست و این رسم ها مهم نیست بلکه ....با هم چهره به چهره شدن بسیار کار مهمی است در یکی از شهرستانها گفته بودند که دانش آموزان پنجاه سال پیش در مدرسه جمع بشوند ، رفته بودند و .... پیدا کرده بودند که اینها بروند در کلاس بنشینند، خاطرات قدیم تجدید شود...

جمعی که الان عده یشان دکتر و استاد دانشگاه اند و فوق  تخصص دارند ...همه اینها جمع شوند ، وقتی ناظم زنگ می زند می بیند هیچکس به کلاس نمی رود.

( در خصوص این بخش از فرهنگ مادی سنگسر) در خاورمیانه از نظر صنعتی بی نظیر است بلقوه ، باقوه بی نظیر است برای اینکه من خود در سفرهای متعددی که در جهان داشته ام و در مورد اسکان اقوام عشایر شرکت کردم در ... وغولستان ، همه آن سیستم ... یعنی سیستم مخصوص دامپروری در مغولستان را دیدم ، ولی به هیچ وجه سیستم زیبای سنگسریها را از نظر بعد فرهنگی ، بعد صنعتی ،بعد علمی (را نداشت) از این نظر بلقوه بودن و استعداد داشتن برای ایجاد کارخانه های فراوان ، سنگسر (بی نظیر ایت) سنگسر باید کارخانه های بسیار زیبا و مدرن مربوط به پشم  و پشم ریسی و نساجی و .... را قوی تر ازا ین داشته باشد.

سنگسر زیباترین نژاد گوسفندان را از نظر گوشت پرورش می دهد،وقتی در خارج از گوشت بره صحبت می کنید ، سنگسریها را می شناسند. این (نژاد دامی را) سنگسریها تربیت می کنند.

ما دنبال صنعت در تهران برای سنگسریهای عزیز نگردیم، سنگسریهای عزیز خودشان تک، تک صنعتگرند (صنعتگران هنرمندند) ، کارشان فقط به معنی دامپروری و رمه گردانی نیست ، کارشان عشق به این شغل است.

اگر هر کدام از اینها را بخواهند از این علاقه دور سازند، به زبانی بگویم : دق می کنند ....

در سنگسر از کسی پرسیدم چند سالتان است؟ گفت هفتاد بار رفتم رسم و لزور، فهمیدم که میزان سنجش سنشان با رفتن به ییلاق تعیین می کنند(به سبب آن علاقه مندی و عشق)، ییلاق برای اینها خوش بهارست ، ییلاق برای اینها به معنی سیاه بهار نیست،

من فرهنگ سنگسر را در 1600 صفحه معرفی کرده ام ، کتاب آماده چاپم در 1600 صفحه متن و به اضافه صدها عکس و تصویر که مقدمه آن الان زیر چاپ می باشد ؛ در دلم حبی وجود دارد به سنگسر (که قابل وصف نیست) که هر کس از سنگسر برای تلفن می زند ... آقای نور محمدی عزیز خدا رحمت کند پدرت علی آقا را که در سنگسر راهنمای ما شدند، ایشان به ما زنگ میزند، فارسی صحبت می کند می گوید : آقا عید شما مبارک باشد، صد سال به این سالها، می گویم: لاله زار موارک بو، نوویهار موارک بو ....

به اطرافیانش می گوید : نگاه کنید از وای من دارم فارسی صحبت می کنم، ایشان به سنگسری جوابم را می دهد. حالا ممکن است که اشکالاتی در بیان داشته باشم ولی سینه من با منقاش دقت و ذوق هزار هزار کلمه سنگسری را بر گرفته است و پیش خود دارد.

دوستان عزیزی که به منزل من در خیابان ابوریحان آمده اند می دانند که تزئینات خانه من سر گیرای سنگسریهاست. سفره قند سنگسریهاست، په پیچ =  p epic  و په توه =  pe tove  سنگسریهاست، زیباترین په پیچ را در خانه دارم که ساخته (سوزن دوزی) شده است ، که بر دیوار زده ام .... بنابراین من با سنگسر به این دلیل احساس خدمت کردم.

وقتی در انگلستان تحصیل می کردم وارد خانه آن خارجیها یی که در زمینه زندگی عشایر ایران کار کرده بودند می شویم ، فقط محوطه و دیوار بیرون انگلیسی بود ، در را که باز می کردی خیال می کردی که اینجا خانه بختیاری هاست. از گیوه گرفته تا گهواره آنجا گذاشته اند.

من هم آمدم به ایران...

باغ مرا چه حاجت سرووصنوبر است        شمشاد خانه پرور ما از که کمتر است

ملامت گوی بی حاصل ترنج از دست نشناسد     ..... یوسف جمال ......

ما جمال از سنگسر در خارج برداشتیم.

پرفسور.... استاد من می گفت: عناصری از سنگسر یک ایران بزرگ ساخت ....

می دانید زینت سفره من از فتوت سنگسریهاست؟ در خانه من چیک و =  cikku و آریشه =  arse به فتوت سنگسریها بر سر سفره است (سفره ام را رنگین کرده است) و به همه نشان می دهم که ببینید، ببینید پدر خوانده های ما، برادر خوانده های ما، خواهر خوانده های ما،.... سفره ما را هرگز از این روغن و از این آریشه خالی نکرده اند ....

در ایران باید به سیستم بسته بندی لبنیات سنگسر

بعد معماری در سنگسر:

من می بوسم ، می بوسم خاک پای زنانی را که وقتی به ییلاق می رسند، تا گوت به گوت =  Gwt be Gwt  بشوند و خیل به خیل =  Xil Be Xil بشوند ، چقدر قشنگ و هنرمندانه گوت که =  Gwt ke می گیرند و شت چال =  sat cal  درست می کنند .... میدانید عنوان کتاب من چیست؟ از شت چال (گوت که) تا میرد که =  mird ke از اجاق های زیبا و تمیزی که زنان درست می کنند و چقدر قشنگ دیوارچه داخل چادر را با گل سفید می کنند، از میون کارگه =  meywn karge پش کارگه =  pas karge و جلو کارگه = karge jelov چه بگویم ... پس خواهشم این است که در انتقال این فرهنگ به نسل جدید ....

روزی در آفریقا ، سیاحی به یک آفریقایی رسید، دید که با تیشه (جناب آقای نادیان هدیه به شما) برسنگی می زند و گریه می کند، شعر می خواند . به همراهش گفت از او بپرس این تیشه زدن چیه؟ شهر خواندن چیه؟ گریه کردن چیه؟ در پاسخش آفریقایی گفت: به او بگو آقا من با این تیشه ام و به یاری گدازه های اشکم و به یاری ترانه هایم خوشی ها و غم آواز قومم را بر سنگ حک می کنم و می نگارم که تا ابد ماندگار باشد.

میدانید چرا سنگسر زیاد شناخته شده نیست؟ می دانید مثال از کی بیاوریم؟ مثال می توانیم از .... فیلسوف آلمانی بیاوریم که می گوید : هیچ قومی فاقد فرهنگ نیست ولی بعضی از اقوام هستند که فرهنگشان را غبار و گرد و خاک گرفته ....

 

وقتی من رکلاس برای دانشجویان عزیز در مورد مسئله کله گرگی صحبت می کنم که چگونه گرگ را می کشند و می آورند کنار چادرها و شروع به آواز خواندن می کنند، لذت می برند.

چهارمین مطلب ابزار شناسی است:

وقتی که شما برک = barak  دارید به این زیبایی تمام (به یاد این) گفته مهاتما گاندی رهبر فقید هند می افتم که می گوید: هر کدام از ما می توانستیم لباس خود را تامین کنیم، انگلستان را به زانو در می آوریم.

وقتی برک =  barak  را به این زیبایی دارید و کارتی =  karti را باید اینها ترویج بدهیم و کارخانه بافت برک و کارتی را (ایجاد کنیم) به جای اینکه پشم را از خارج بیاوریم و کت و شلوار را از (پارچه های خارجی) درست کنیم، سنگسر این قسمت ها را در خود دارد.

سنگسر باید بازار قیصریه بازارهای ایران باشد بازار قیصریه بازاری بوده است که از هر سو راهی به این بازار باز می شده است و زیباترین بازارها و خانه ها را داشته است.

اما از لحاظ فرهنگ معنوی:

باید گفت که سینه سنگسریها پر از ضرب المثل هایست (که هر یک گوهریست کمیاب) سینه سنگسریها پر است از داستانها و افسانه های ناب : نامزد نوروز و ... در ایران ما هیچ گاهشماری یی به اندازه گاهشماری سنگسریهای قوی نیست، که من شرح آن را در سال 1361 در مجله چیستا آورده ام و اسامی ماههای سنگسری : مس م =  mas mo  دم = de mo  گوجو =  guju  و ... را در آنجا نوشته ام . چرا که در خدمت جناب آقای عبدالحسینی در مراسم نرون =  narwn  شرکت کرده بودم، در فستیوال بزرگ سنگسریها بوده ام ...

سینه من مخزن الاسرار فرهنگ سنگسریست، من بارها از زبان سنگسریها برای کلاس تمثیل شناسی دانشگاه تهرانم کمک گرفتم،  برای من در آنجا داستانی را تعریف کرد(اینها را اسماعیل مس کرد =  mas kord خیل آقای عبدالحسینی تعریف می کند) که یک روزی گرگی به سگ برگشت گفت : من دلم برای تو می سوزد از ان رو که از خانواده ما هستی، چرا می روی نوکری می کنی برای این چوپان؟ و گوسفندان را برای اوت و =  tov  می دهی؟ رها کن گوسفندان را و آنها را به پشت کوه بیاور تا با هم بخوریم ، سگ گفت: قطعا و هرگز من امین چوپانم من بزی را که به عنوان پاچنگ =  pa jemg هست را که با هشتاد بز دیگر عوض نمی کنم ....

گرگ گفت: امتحان کن، امروز که رفتی پیش چوپان (می خواهم تخصص را بگوییم می خواهم بگوییم که سنگسریها نباید فقط به دامپروری معروف بشوند . سنگسریها کسانی هستند که آنزمانها که در بین خیلی از اقوام و عشایر هنوز واکسیناسیون وجود نداشت و شناخته شده نبود، آنها روز ((ورآبرین =  vara berin )) گوسفندان را واکسینه می کردند . من این مطالب را در کتاب مردم شناسی خود نوشته ام . آن زمانی که نمی دانستند داروی انگل چیست و سنگسریها می دانستند . آن زمانی که زبتن بره ها برفک میزد، سنگسریها برای درمان آن داروهای گیاهی داشتند ...)

سگ برگشت گفت : چکار کنم؟ گرگ گفت : میروی و اگر دیدی چوپانت ، شیری را که دوشید اول خودش خورد ، بدان که تو را نوکر خودش قرار داده و تو نیز گوسفندان را زودتر =  tov  بده و بیاور به پشت این کوه تا با هم بخوریم . اما اگر دیدی شیری را که دوشیده اول به تو داد حرفی نیست سگ گوشهایش را پایین انداخته و آهسته آهسته بسوی چوپان آمد، می خواست بداند که چوپانش او را دوست دارد یا نه تا رسید (دید که چوپان) شیر را دوشید و اولین کاری که کرد مقداری آرد (آرد جو) در داخل این شیر ریخت و به پیش سگ گله گذاشت. (سگ تا این را دید رو به سوی گرگ) پارس بلندی کرد و گفت :  تکه بزرگت گوش توست اگر دیگر بار اینجا پیدا شوی .....

تا قیامت گر بگویم زین کلام     صد قیامت بگذرد این نا تمام

سر تعظیم فرود می آورم در مقابل تمام سنگسریها...

¯¯¯

 

 

 

 

سخنرانی جناب آقای توحیدی فرماندار محترم شهرستان سمنان

در همایش سنگسریهای مقیم تهران:

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم عرض ادب و احترام و ارادت دارم به محضر جمع حاضر و در همین ابتدا از همت و بزرگواری تک تک شما دوستان که دعوت انجمن را پذیرفته اید صمیمانه سپاسگذارم.

دوستان جوانی که آمده بودند دعوتنامه هایشان را توزیع می کردند....

معمولا دیده ایم که همایشهایی که اینچنین تشکیل می شوند، استقبال چندانی صورت نمی گیرد و این همایش ها اصولا به سردی برگزار می گردد. ولی به لطف خداوند منان و همت و غیرت و بزرگواری و سلحشوری سنگسریهای عزیز(مهدیشهر یهای مقیم مرکز) الحمدا... صفای بسیار مطلوب و زیبایی به این محفل داده شده است، به گونه ای که حتی به اندازه کافی نیست،انشاءا.. دوستان و مسئولین محترم انجمن جلسات بعدی خود را در یک فضایی بزرگتر برگزار کنند.

از قدمت و از پیشینه و از فرهنگ غنی سنگسر (مهدیشهر) گفته شد، و الحمد ا... توانایی ها و استعداد های بسیاری زیادی این بخش ارزشمند دارد.

بخشی که استعداد دارد و مستعد است و تمامی مسئولان استان هم نیتشان بر این است که تا آنجایی که بر ایشان امکان هست و قوانین و مقررات اجازه می دهد، خدمتشان را کامل کنند.

مهدی شهر در تمامی ابعاد توسعه استعداد دارد، عظیم ترین بخش توسعه، نیروی انسانیست که الحمدا... متخصصین و مهندسین و تحصیل کرده های فراوانی در این مجموعه حضور دارند که من به وجودشان افتخار می کنم و خرسندم که از این نظر مهدی شهر از وضعیت نیروی انسانی بالایی برخوردار است.

در بخش کشاورزی، در زمینه دام، در زمینه باغات استعدادهای فراوانی این بخش دارد، در بخش صنعت زیر ساخت های مناسبی در این بخش مهیا شده است، در بخش توریسم و اکوتوریسم الحمدا... مهدی شهر پتانسیل های خوبی دارد، منطقه پرواز آن یک منطقه نادریست ، پارک ملی آن پارک بی نظیریست

باید یک کمیته خاصی برای گردشگری تشکیل بشود.

از فرهنگ گذشته آن بسیار صحبت شد و از پیشینه با افتخار مهدی شهر (سنگسر) بیان گردید.

بد است که آیندگان از ما نگویند،الان زمان بسیار مناسبی است و دولت نیز ساخت های مناسبی را در مهد یشهر فراهم کرده است، ما هم به عنوان کارگزار و نماینده عالی دولت در شهرستان خدمت دوستان عرض می کنم این آمادگی وجود دارد که دست تمام صنعتگران و کارآفرینان را به گرمی بفشاریم، و کمکشان بکنیم در حد وسع خودمان تا بتوانیم با توجه به قابلیت های مناسبی که در این بخش وجود دارد از این قابلیت ها حد اکثر استفاده را ببریم .

ما فرهنگ غنی داریم ، ما مردان بزرگی را در گذشته داشته ایم و مردان بزرگی هم در حال حاضر در عرصه اقتصاد کشور از مهدیشهر هست و انتظار من بعنوان یک خدمتگزار کوچک از این بزرگواران این هست که گوشه چشمی هم به این مجموعه و زادگاه خودشان داشته باشند .

شهر، شهر مذهبیست و من بسار خوشحال بودم در روز نیمه شعبان امسال میلاد حضرت امام زمان (علیه السلام) مهمان مردم مهدی شهر بودم ، مردم بزرگوار این شهر جشن یکی دو روز بعد از نیمه شعبان نیز ادامه داشت.

مهدیشهر (سنگسر) همیشه زبانزد عام و خاص بوده و است، رشادتهایشان در جنگ و سلحشوریشان در دوران دفاع مقدس و ایثارشان در هنگامه انقلاب مثال زدنی بوده است.

امروز باید به فکر ایجاد شغل برای جوانان این شهر باشیم که الحمدا... بخشی از آن انجام شده است، و بخشی دیگر را باید شما کمک کنید. باید دعوت بشود از کارآفرینان و عزیزانی که بهر حال توانایی دارند که در این شهر حضور فعال پیدا کنند و دوت هم در این زمینه آمادگی هر گونه همگاری را دارد.

بیش از این به خود اجازه نمی دهم، و از حضور همه بزرگان قدردانی می کنم، از بزرگواری شما همین بس که روحانیت محترم با تمام وجود در اینجا جضور پیدا کرده اند، نماینده محترم شهرستان با همه مشغله فراوانی که داشته باشد در اینجا حاضر شده اند،مدیران ارشد و مدیران اقتصادی بزرگی در این جلسه حضور دارند که ضمن قدردانی از حضورشان امیدواریم انشاءا... در مهدیشهر هم خدمتشان برسیم،و امید است که کمک کنند تا بتوانیم بخشی از پتانسیل های مثبت مهدی شهر را فعال کنیم.

سلامتی و سعادت تک تک شما بزرگواران را از درگاه خداوند منان خواستارم . والسلام

¯¯¯

 

 

 

Tags: در, از, به, با, که, است, برای, این, آن, های, سنگسر, می, را, ما, من

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن