You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

جمعه, 07 آذر 1399

اولین کارگاه علمی-آموزشی تنش های محیطی و راهکارهای مقابله با آن در استان سمنان

ایمیل پرینت PDF

 

 
 

این کارگاه یک روزه با همکاری استانداری سمنان، دانشگاه پیام نور مهدیشهر،دفتر بازسازی حوادث غیر مترقبه استانداری سمنان، و اداره کل هواشناسی استان و با حضور پرفسور کردوانی چهره ماندگار کشور و مدیران و کارشناسان استانی و کشوری و جمعی از دانشجویان به میزبانی مهدیشهر برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی پرفسور کردوانی ضمن بحث در مورد مسئله کم آبی در استان و راههای مدیریت آن از جمله راهکارهای مهم اب استان را تامین آب برای استان و مدیریت و استفاده بهینه از آن معرفی کرد.

پدر کویر شناسی ایران با اظهار نظر در مورد اینکه باروری ابرها در استان سمنان هیچ سودی نخواهد داشت از راه های چگونگی تامین آب در استان را ذخیره سازی آب باران و استفاده از آب شیرین کن خورشیدی عنوان کرد و افزود:سرما و انرژی خورشیدی از بهترین منابع برای تامین انرزی می باشند و باید با استفاده از اب شیرین کن و ابگرمکن خورشیدی از آفتاب و انرژی خورشید به بهترین نحو استفاده نمائیم.

این چهره ماندگار کشور با بیان اینکه آب در کشور زیاد است اما درست مصرف نمی شود تصریح کرد:استاندار سمنان باید با استفاده بهینه از انرژی باد و خورشید و تامین آب استان و مدیریت درست آن تغییر و تحولات قابل ملاحظه ای در استان ایجاد نماید.

کردوانی تاکید کرد: باید مسئولین و استاندار از طریق تلویزیون و رسانه مردم را نسبت به استفاده بهینه از منابع آگاه نموده و راهکارهای ان را هم به مردم ارائه نمایند.

وی ادامه دادکباید برای توسعه استان طوری برنامه ریزی شود که برای تامین امکانات نیازی به آب نباشد یا حداقل کمتر به آب نیاز باشد که اگر غیر این باشد توسعه نخواهد بود و نابود کننده منابع می باشد.

این استاد و پژوهشگر کشور ایجاد و افزایش فضاهای سبز را راهکار مناسبی برای رفع آلودگی هوا ندانست و گفت: باید برای رفع آلودگی هوا اول منابع آلوده کننده را از بین ببریم نه اینکه با افزایش فضای سبز و چمن کاری که آب زیادی برای آن مورد نیاز است به ضرر منابع کار کنیم.

مدیر کل هواشناسی استان سمنان نیز در این کارگارگاه علمی تنوع اقلیمی بسیار بالا در استان را در کشور و حتی در جهان بی نظیر دانست و گفت: با توجه به تنوع اقلیمی بالا فرصت های خوبی در زمینه کشاورزی،گردشگری،حمل و نقل و محیط زیست در استان وجود دارد که باید این فرصت ها شناسایی شده و برای توسعه استان و کشور به کار گرفته شود.

مهرداد حسینی اظهار داشت:در کنار این فرصت ها ی مناسب تنشهای محیطی نیز در استان وجود دارد که باید با شناسایی آن نقاط قوت را افزایش داده و از نقاط ضعف آن بکاهیم.

همچنین در این مراسم نگارش رئیس کمیته ملی خشکسالی وزارت جهاد کشاورزی، سرکار خانم تاج بخش رئیس مرکز پیش بینی و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی کشور،اسماعیلی ریاست دانشگاه پیام نور استان سمنان، عموزاده معاون عمرانی استاندار، حجت الاسلام سقائیان ریاست دانشگاه پیام نور مهدیشهر نیز در خصوص تنش های محیطی و راهکارهای مقابله با آن مطالبی را بیان کردند.

شایان ذکر است استان سمنان، ششمین استان پهناور کشور با تنوع ویژگیهای اقلیمی، 70 درصد بلایای طبیعی شناخته شده را تجربه کرده و یافته ها نشان می دهد که 90 درصد بلایای طبیعی در استان سمنان جوی میباشد که تنها 5 تا 7 درصد خسارات ناشی از حوادث طبیعی جبران شده است.

 

Tags: در, از, به, با, که, برای, این, آن, را, استان, کشور, آب, باید, استفاده, منابع

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن