You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

دوشنبه, 29 شهریور 1400
  • ته چین غذای لذیذ سنگسری
  • رمه بره شو
  • غار دربند یکی از جاذبه های شهر
  • ترکیب رنگ زیبا در ایل سنگسر

دوازدهمین جشنواره گردشگری ایل سنگسری

ایمیل پرینت PDF

دوازدهمین جشنواره گردشگری ایل سنگسری

دوازدهمین جشنواره گردشگری ایل سنگسری در شهرستان گردشگری مهدیشهر :(سنگسر) برگزار میشود
نظر به اهمیت حوزه گردشگری و تقویت پتانسیل های عشایری و تاثیر آنها بر اقتصاد مقاومتی و نیز با توجه به برگزاری موفق یازده جشنواره توسط ایل بزرگ سنگسر از شهرستان مهدیشهر: (سنگسر) استان سمنان، ستاد دائمی و مردمی برگزاری جشنواره های ایل سنگسر، "دوازدهمین جشنواره گردشگری ایل سنگسری" با محوریت "نان و لبنیات" را در ۲۴ لغایت ۲۶ شهریور ماه در شهرستان گردشگری مهدیشهر(سنگسر) برگزار مینماید.
نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات شهرستان مهدیشهر(سنگسر) با نام نمایشگاه قربان تا غدیر ۲۲ لغایت ۳۰ شهریور در پارک آبشار مهدیشهر(سنگسر) برگزار گردیده و سعی بر آن دارد که محصولات شهرستان مهدیشهر(سنگسر) بویژه ایل سنگسر را بطور جامع به عرضه عموم برساند.
افتتاح رسمی جشنواره در عصر روز چهارشنبه ۲۴ شهریور با حضور مسئولین کشوری، هنرمندان، فرهیختگان و مردم غیور همراه با معرفی برنامه ها و اهداف جشنواره و اجرای موسیقی در محل هتل دربند برگزار خواهد شد.
محوری ترین برنامه جشنواره دوازدهم کارگاه تولید و عرضه نان و لبنیات است. ستاد جشنواره با احداث سایت موقت کارگاهی نان و لبنیات و نیز برپایی چادرهای عشایری، ضمن معرفی بیش از ۳۷ نوع نان و ۷۲ نوع لبنیات منحصر بفرد ایل سنگسر، تمامی محصولات قابل تولید در سایت موقت را تولید و به نمایش خواهد گذاشت. این محصولات در چادرهای ویژه عشایری(گوت) در روزهای ۲۴ لغایت ۲۶ شهریور به فروش عموم خواهند رسید.
جنگ عید قربان در شامگاه چهارشنبه ۲۴ شهریور در پارک آبشار برای میهمانان و شهروندان مهدیشهری(سنگسري ) تدارک دیده شده است. این جنگ حاوی برنامه های مفرح بوده و یکی از قسمتهای مهم آن مراسم یادمان شهدای عشایری و مدافع حرم است.
فستیوال نمایشی خودروهای آفرود و پرواز نمایشی پاراموتورها در صبح پنج شنبه ۲۵ شهریور در منطقه گردشگری دربند از برنامه های ویژه و هیجان انگیز جشنواره است.

سمینار تخصصی گردشگری عشایری و نیز نمایش کوچ پاییزه عشایر ایل سنگسری از برنامه های تخصصی حوزه عشایری دوازدهمین جشنواره است که در روز پنج شنبه ۲۵ شهریور در منطقه گردشگری مهدیشهر(سنگسر) برگزار میشود.
مسابقات ویژه ورزشی و بومی محلی برای جشنواره دوازدهم تدارک دیده شده که دور نهایی آن عصر پنج شنبه ۲۵ شهریور برگزار میگردد. سوارکاری، تیراندازی با کمان، مسابقات محلی کُرد وسی و کِلاسنگ از جمله این مسابقات است.
جنگ عید غدیر با حضور مهمانان ویژه و با تدارک برنامه های شاد و مفرح همراه با نورافشانی و بسیاری برنامه های متنوع دیگر، شامگاه پنج شنبه ۲۵ شهریور در منطقه گردشگری دربند لحظات ناب و تکرارناپذیری را برای مهمانان رقم خواهد زد.
پیاده روی و ورزش همگانی صبح روز جمعه ۲۶ شهریور از میدان ولایت تا غار دربند مهدیشهر(سنگسر) برگزار خواهد شد و در پایان حضار ضمن شرکت در افتتاح رسمی موزه سنگ و فسیل سنگسر، از صبحانه محلی عرضه شده در منطقه گردشگری دربند در صورت تمایل استفاده خواهند کرد.
جشنواره غذا یکی از جذاب ترین برنامه های جشنواره دوازدهم است که در ظهر روز جمعه ۲۶ شهریور در هتل سنگسر مهدیشهر برگزار خواهد شد. تیم ها و آشپزان مختلف در این برنامه غذاهای محلی و اصیل نظیر دیگی و سیزده تام را تولید، نمایش و به فروش خواهند گذاشت.
مسابقه خَلی شَکیل، مسابقه عکس سنگسر، مسابقات نقاشی کودکان، برنامه های ویژه کودک و نوجوان، بازدید از اماکن گردشگری مانند عمارت خیل خان، موزه سنگ و فسیل، موزه عشایری و غیره از دیگر برنامه های جشنواره است.
اختتامیه دوازدهمین جشنواره، عصر روز جمعه ۲۶ شهریور در عمارت زیبا، مجلل و تاریخی خیل خان برگزار خواهد شد. قرائت بیانیه جشنواره، بررسی دستاوردها، تجلیل از چهره های ماندگار، تجلیل از چهره های موفق سال، اهدای جوایز برندگان مسابقات واجرای موسیقی و ... از برنامه های مراسم اختتامیه خواهد بود.
گفتنی است ستاد جشنواره گردشگری ایل سنگسری با بیش از ۱۵۰ نفر از اعضای سازمان های مردم نهاد در قالب تیم های تخصصی و با حمایت و هدایت مسئولین، سازمان ها، نهادها، هیئت های ورزشی و عموم مردم در برگزاری این جشنواره شرکت نموده و از همه مردم شریف ایران برای شرکت در این جشنواره دعوت مینمایند.

 

LAST_UPDATED2

تیرمویی تامو

ایمیل پرینت PDF

درروز سیزدهم ماه تیر (تیر مُ) ، که نام روز وماه برابر است جشن ویژه ایبرگزار می شود.

شب سیزدهم تیرمُ به مراسم شب نشینی و گرفتن فال حافظ و خواندن برخی از اشعار محلی اختصاص دارد. در تهیه شام شب نیز توجه به پختن پلو با ترکیب ۱۳ نوع مواد غذایی ضروری می نماید. به طور معمول ترکیبات لازم برای تهیه «تیرمُ یی سیزده یی تام» به شرح زیر است: برنج ، گوشت ، چغندر، زردک ، به ، سیب زمینی ، اسفناج ، کدو ، آلو،عدس ، ماش، چشم بلبلی و روغن . روز سیزدهم تیرمُ نیز به برگزاری مراسم ویژه اختصاص دارد. از بامداد این روز وپیش از طلوع خورشید ، کودکان «خانه ها را ترک گفته ، دسته دسته نعره زنان وهمهمه کنان در حالی که خود را به گنگی زده و کف دست را بر لب میزنند به عابرین از زن و مرد و پیر و جوان حمله ور گردیده وبا چوب های خود به جان آنها می افتند و عجب آنکه عابرین از خود مقاومتی نشان نمی دهند بلکه ضربات بی دریغ کودکان لال را به جان می خرند و شاید هم برای بهرمند شدن از آن در چنین روزی خانه ولانه را ترک نموده باشند . زیرا سنگسری ها بر این عقیده اند که این ضربه ها باعث طول عمر و بقای تندرستی و رفع رنج و بیماری است و بیماران تعمداً خود را رد معرض هجوم اطفال قرار می دهند.

LAST_UPDATED2

نام مهدیشهر ( سنگسر ) در نقشه راه کشور ثبت شد

ایمیل پرینت PDF

مژده به تمام همشهریان گرامی

با مساعد و لطف و همدلی همشهریان عزیز ،بالاخره نام بلند و با اعتلای مهدیشهر(سنگسر) یر نقشه و سامانه اداره راه به ثبت رسید,تقدیر و تشکر از همشهری خوب و دلسوز سنگسری مقیم تهران ،که به همت و عزم و اراده و غیرت ،خوشحالی و لبخند و شور و نشاط را به دلهای سنگسریان نشاندند.

عکس و متن از: بهنام حامدی

LAST_UPDATED2

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL