You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

شنبه, 08 آذر 1399
  • ته چین غذای لذیذ سنگسری
  • رمه بره شو
  • غار دربند یکی از جاذبه های شهر
  • ترکیب رنگ زیبا در ایل سنگسر

تیرمویی تامو

ایمیل پرینت PDF

درروز سیزدهم ماه تیر (تیر مُ) ، که نام روز وماه برابر است جشن ویژه ایبرگزار می شود.

شب سیزدهم تیرمُ به مراسم شب نشینی و گرفتن فال حافظ و خواندن برخی از اشعار محلی اختصاص دارد. در تهیه شام شب نیز توجه به پختن پلو با ترکیب ۱۳ نوع مواد غذایی ضروری می نماید. به طور معمول ترکیبات لازم برای تهیه «تیرمُ یی سیزده یی تام» به شرح زیر است: برنج ، گوشت ، چغندر، زردک ، به ، سیب زمینی ، اسفناج ، کدو ، آلو،عدس ، ماش، چشم بلبلی و روغن . روز سیزدهم تیرمُ نیز به برگزاری مراسم ویژه اختصاص دارد. از بامداد این روز وپیش از طلوع خورشید ، کودکان «خانه ها را ترک گفته ، دسته دسته نعره زنان وهمهمه کنان در حالی که خود را به گنگی زده و کف دست را بر لب میزنند به عابرین از زن و مرد و پیر و جوان حمله ور گردیده وبا چوب های خود به جان آنها می افتند و عجب آنکه عابرین از خود مقاومتی نشان نمی دهند بلکه ضربات بی دریغ کودکان لال را به جان می خرند و شاید هم برای بهرمند شدن از آن در چنین روزی خانه ولانه را ترک نموده باشند . زیرا سنگسری ها بر این عقیده اند که این ضربه ها باعث طول عمر و بقای تندرستی و رفع رنج و بیماری است و بیماران تعمداً خود را رد معرض هجوم اطفال قرار می دهند.

LAST_UPDATED2

نام مهدیشهر ( سنگسر ) در نقشه راه کشور ثبت شد

ایمیل پرینت PDF

مژده به تمام همشهریان گرامی

با مساعد و لطف و همدلی همشهریان عزیز ،بالاخره نام بلند و با اعتلای مهدیشهر(سنگسر) یر نقشه و سامانه اداره راه به ثبت رسید,تقدیر و تشکر از همشهری خوب و دلسوز سنگسری مقیم تهران ،که به همت و عزم و اراده و غیرت ،خوشحالی و لبخند و شور و نشاط را به دلهای سنگسریان نشاندند.

عکس و متن از: بهنام حامدی

LAST_UPDATED2

طرح همدلی و همبستگی با محیط زیست در شهرستان مهدیشهر

ایمیل پرینت PDF

 

 

 

همانطور که مستحضرید و مشاهده می کنید طرح فرهنگی حمایت از محیط زیست در شهرمان در دو هفته ی پیاپی روز جمعه اجرایی شد ومسولین و همشهریان گرامی از قشرهای مختلف، استقبال پرشوری را به تصویر کشیدند. برنامه پاکسازی این هفته در منطقه ی لیتو به همراه بازدید از چشمه ی معدنی لیتو و باغ زیبای چهار گل میباشد، زمان و مکان تجمع : صبح جمعه ساعت ۹میدان ولایت

منبع خبر :محمد طاهرکردی

LAST_UPDATED2

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL