You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 27 ارديبهشت 1401
  • ته چین غذای لذیذ سنگسری
  • رمه بره شو
  • غار دربند یکی از جاذبه های شهر
  • ترکیب رنگ زیبا در ایل سنگسر

کسب رتبه نمونه کنکور سراسری سال ۹۸ توسط آقای محمدحسین مسلمان از شهرستان مهدیشهر

ایمیل پرینت PDF

با اعلام خبر انتشار نتایج اولیه کنکور سراسری امسال مطلع شدیم نوجوان همشهری آقای محمد حسین مسلمان ار شهرستان مهدیشهر جزو رتبه های نمونه کنکور امسال شناخته شده اند . بی شک تلاش شبانه روزی و تحمل سختی در طول دوران تحصیل موجبات این دست آورد را فراهم آورد و نشان دهنده  ظرفیت ، سخت کوشی و هوش بالای نوجوانان این خطه است . با تبریک این موفقیت به ایشان و خانواده این عزیز به ویژه جناب آقای مهندس علی مسلمان برای سایر همشهریان بلاخص جوانان با اراده و پرتوان این شهرستان آرزوی پیروزی و شکوفایی داریم .

 

 

 

 

کره گیری عشایر ایل سنگسر با استفاده از روش تیلم زنی

ایمیل پرینت PDF

 

سال ها طول کشیده تا در یک دوره تکاملی این پدیده با استفاده از تجربه های اندوخته شده ، از ماست در ظرف های اولیه که ازچرم گوسفند و یا چرم بُز می ساختند ریخته  ، دو سر این پوست حیوانی را با نخ محکم می بستند و پاهای پوست گوسفند را با طناب به سه پایه چوبی آویزان نمودند ، و این چرم را طولانی مدت به هم می زدند در اثر این بهم زدن های مداوم ذرات چربی داخل ماست با توجه به فشار ضربه های داخل نهره به هم متصل شده و به صورت ذرات و توده های چربی در روی دوغ به وجود می آمد ، این چربی ها را جمع نموده وبا مالش آبدوغش را می گرفتند و با استفاده از دست این ذرات روغنی را به شکل کُنده و یا توپ کوچک کره ای در می آوردند و به روش های متنوع از این کره استفاده می نمودند .

 

شادی همشهریان از نخستین بارش برف

ایمیل پرینت PDF

 

 

همشهریان از نخستین بارش برف در شهرستان شادمان گشته علاوه بر برخورداری از زیبایی های این موهبت خدایی به تفریح و تفرج در پیست اسکی ، همچنین ساخت آدم برفی های خلاقانه پرداخته اند .

عکس از ندا تبیانیان ، سنگسرگرام

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL