You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 06 آبان 1399

یادی از معلم شهید علی حیدری پور

ایمیل پرینت PDF

شهید علی حیدری پور در سال 1338 در مهدیشهر به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران کودکی وارد دبستان نظام الملک شد و سپس برای ادامه تحصیلات مدتی را به قزوین رفت . در جریان انقلاب اسلامی  نیز با شرکت در راهپیمایی ها و پخش اعلامیه به فعالیت پرداخت . در بعد از انقلاب نیز فعالیت خود را کنار ننهاده و علی رغم معافیت از خدمت سربازی داوطلبانه برای انجام خدمت زیر پرچم وارد ارتش شد و خدمت سربازی را برای اسلام ،وطن و انقلاب به اتمام رساندو بعد وارد آموزش و پرورش گردید و شغل شریف معلمی و مربی امور تربیتی را برای خود برگزید و در عین حال ورزش را نیز از یاد نبرد و به عنوان مربی تیم فوتبال مهدیشهر نیز فعالیت مینمود. در طول دوران جنگ این معلم ورزشکار همراه با دیگر برادران به جبهه های نبرد رفت و برای دفاع از اسلام و وطن چندین بار در جبهه ها حضور پیدا کرد و بر علیه دشمن جنگید تا اینکه در  تاریخ 31/2/65 در عملیات پاتک مهران در منطقه مهران به فیض عظیم شهادت نائل آمد.

این معلم شهید نه تنها با شهادت خود الگویی برای دیگران شد بلکه  در معلمی نیز سر مشق و الگویی بود برای دیگر معلمان . انس و علاقه عجیب او به شغل معلمی و شاگردانش هنوز هم در اذهان دوستان و همکارانش باقی است ، و نباید اجازه داد تا فراموش شود که او که بود و چه کرد تا دیگر معلمانی که او را درک نکرده اند بدانند که چگونه بود حکایت عجیب بین این شهید و شاگردانش ، و شاید برای شناخت بهتر این معلم شهید باز هم باید از خاطراتش گفت .همانگونه که مادر این معلم شهید در بیان خاطراتش از عشق و علاقه وافر شهید به شاگردانش می گوید : علاقه شهید نسبت به شاگردان در حدی بود که وقتی با موتور به مدرسه یا جای دیگری می رفت در بین راه اگر شاگردانش را می دید سوار می کرد و به مقصد می رساند و البته شاگردانش هم علاقه زیادی  به وی داشتند و هر وقت علی را از دور می دیدند به طرفش می رفتند و اطرافش حلقه می زدند . در کل در همه زمینه ها به فکر بچه ها بود و چه از نظر درسی و چه مشکلات خانوادگی و اقتصادی به آنها کمک می کرد و به عنوان یک معلم دلسوز وقتی دانش آموزی در درس هایش ضعیف بود به منزلشان می رفت و به آنها درس می داد و حتی شاگردان انقدر با وی صمیمی بودند که مشکلات خانوادگیشان را به او می گفتند . سالی چند بار هم دانش آموزان را به اردو می برد  و گاهی که در برگشت از اردو شب می شد بچه هایی که راهشان نزدیک بود را دم در منزلشان پیاده می کرد اما کسانی که راهشان دور بود شب آنها را به منزل می آورد و مانند یک مادر به خوبی از آنها پذیرایی می کرد و فردا صبح آنها را به منزلشان رسانده و تحویل پدر و مادرشان می داد. مادر این شهید گرانقدر  باز هم در مورد ارادت شاگردان شهید می گوید : هنوز هم هر وقت که شاگردان شهید و مادرانشان ما را می بینند یادی از شهیدمان می کنند و به یادش اشک می ریزند.

آقای علی اکبر عاطفیان هم دوست ،همکار و همرزم شهید حیدری پور بوده است وی هم در مورد این شهید می گوید :یکی از برجسته ترین خصوصیات اخلاقی علی علاقه اش به دانش آموزان بود و متقابلا بچه ها هم به وی علاقه داشتند تا حدی که وقتی این شهید عزیز به مسجد می رفت بچه ها هم به عشق او به مسجد می رفتند و علی در وسط می نشست و بچه ها هم در اطرافش می نشستند و گاهی اوقات در کنار علی نشستن برایشان یک امتیازی بود به طوری که علی برای بچه ها نوبت زده بود که هر سری یکی از بچه ها در کنار او بنشیند تا برای نشستن در کنار علی دعوا نشود. وقتی هم علی می خواست به جبهه برود خیلی از شاگردان 14 و 15 ساله به عشق علی دوست داشتند به جبهه بروند و برای رفتن همراه علی گریه و زاری می کردند که نمونه اش شهید حسین حاجعلیان بود که همراه علی به جبهه رفت و همراه او هم شهید شد. ارتباط علی با همه گرم و صمیمی و خوب بود به طوری که لطافت و گرمی که علی با همکاران داشت تاثیر عمیقی بر روی آنها گذاشت و الان هم هنوز داغ علی در دل معلمان هست و هر موقع که با معلمان و همکاران صحبت می کنیم یادی هم از علی می کنیم . در واقع علی یک انسان نمونه بود و انشاالله خداوند توفیق دهد که راه این شهید عزیز  و همه شهدا را ادامه دهیم.

و این بود گوشه ای از خصوصیات شهید حیدری پور از زبان مادرش و دوست و همکارش . و هنوز هم کسانی به یاد می آورند حکایت عشق و ارادت شاگردان نسبت به معلم شهیدشان که چگونه در روز تشیع جنازه اش از روی دیوار مدارس بیرون پریده و مدارس را تعطیل نمودند تا آخرین وداع را با معلم شهیدشان داشته باشند  و کسانی که در تشییع جنازه بودند دیدند که چگونه شاگردان شهید تابوت را از دست خانواده اش خارج نموده  و مدت ها تابوت را دست به دست داشتند و دور تا دور جنازه را گرفته و اجازه تدفین نمی دادند. چنانکه تنها با دخالت نیروهای بسیجی و سپاهی بود که توانستند تابوت را از دست شاگردان خارج نموده و به صورت زنجیر وار دور تابوت احاطه کردند تا نگذارند شاگردان نزدیک شوند و بتوانند این شهید گرانقدر را دفن نمایند  و این شیفتگی در حدی بود که حتی چند نفری از شاگردان از حال رفتند و روانه بیمارستان شدند. و این عشق و ارادت ها نسبت به این معلم شهید در تشییع جنازه اش چنان نمایان بود که یکی از دوستان شهید از آن به عنوان یک تشییع جنازه تاریخی یاد می کند.

آری این بود معلم شهیدی که به دیگر معلمان آموخت که چگونه باید با دانش آموزان رفتار نمود و چگونه زیست و چگونه رفت تا حدی که شاگردان معلمشان را نه تنها به عنوان یک معلم بلکه به عنوان یک برادری عزیز برای خود بپندارند. که خود شهید در وصیت نامه اش خطاب به معلمان می نویسد :

((برادران همکار تقاضای من از شما معلمین این است که چون شما سروران با مغز انسانی خصوصا نوجوانان سروکار دارید لذا بسیار باید متوجه مسئولیت خطیر خود باشید و از آنجا که شغل شما شغل انبیاست باید این دانش آموزان را به راه راست و خدا پرستی هدایت کنید . اگر شما کار خلافی انجام دهید دانش آموز هم از شما تقلید می کند چون او شما را دوست دارد و سعی می کند حرکات شما را عینا انجام دهد  و اگر کارهای خلاف اسلام انجام دهید و دانش آموزان از شما یاد بگیرند شما در پیشگاه خداوند باید جوابگوی این عمل خلاف خود باشید . با دانش آموزان بسیار مهربان و صبور باشید و با صبر و حوصله به حرف ها و درد دل آنها گوش دهید و در رفع مشکل آنها کوشا باشید با چهره خلاف شرع اسلام در مقابل آنها ظاهر نگردید که انشاء الله خداوند شما را در راه خدمت به اسلام توفیق دهد .))

و چه خوش است که رابطه معلمی و شاگردی همیشه همین گونه باشد و امید است که معلمان عزیز ادامه دهنده راه و هدف این شهید گرانقدر باشند.

یاد و خاطره همه معلمان شهید به ویژه معلم شهید علی حیدری پور گرامی باد

 

 فایل پیوست : شهدای مهدیشهر ( در این کلیپ ویدیویی که مخصوص موبایل است  شهید حیدری پور نیز در جمع سایر شهدای مهدیشهر به چشم میخورد )

 

نظر راجع به این مطلب

 
Tags: در, از, به, با, ها, که, برای, این, می, را, علی, هم, بود, شهید, معلم

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن