You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

چهارشنبه, 07 آبان 1399

قلمرو مهمترین گروه کوچندگان دامنه های البرز (عشایر ایل سنگسری)

ایمیل پرینت PDF

 

 

 

 

قلمرو مهمترین گروه کوچندگان دامنه های البرز (عشایر ایل سنگسری)
سومین جلسه از سلسله سخنرانی های تخصصی موزه عشایری ایل سنگسرعصر (بیست و نهم مهر 88) در تالار سینما فجر مهدیشهر برگزار شد. در این نشست علمی که با همکاری انجمن دیدبان میراث ایل سنگسر و با حضور نویسندگان ، پژوهشگران ، دانشجویان ، هنرمندان و علاقمندان فرهنگ بومی سنگسر بر پا شد. جغرافیای تاریخی و قلمرو ایل سنگسر مورد بررسی و مداقه قرار گرفت.
عباس مصباحیان سخنران این برنامه که تحقیقات دامنه داری در این خصوص انجام داده است با اشاره به تفاوت های عشایر ایل سنگسری با عشایر سایر نقاط کشور به معرفی قلمرو گسترده این ایل پرداخت و دلایل گزینش مرتع در مناطق دوردست را به تفصیل برشمرد.
وی در بخش دیگری از سخنرانی خود با ذکر شواهد تاریخی به روش سنگسری ها در چگونگی انتخاب مراتع بلا معارض در استان های همجوار پرداخت و گفت عشایر ایل سنگسری در یازده استان کشور صاحب مراتع ییلاقی و قشلاقی که فاصله دورترین نقطه ی ییلاقی و قشلاقی آنان درسابق به 1500 کیلومتر می رسیده است.
عباس مصباحیان استان سیستان و بلوچستان را نیز از جمله مناطقی خواند که در گذشته جزء قلمرو سنگسری ها بوده است یزد و کرمان هم استان هایی هستند که بنا به گفته ی ایشان که از گزاویه دوبلانول نقل و قول کردند، روزگاری در فهرست مناطق قشلاقی عشایر سنگسر قرار داشته اند.
ذکر بخشی از دیدگاه های استاد جابر عناصری در باره عشایر سنگسری و نیز بیان قسمت هایی از سفر نامه ی ناصرالدین شاه قاجار در جریان عبور از مناطق ییلاقی سنگسری ها از جمله نکاتی بود که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
عباس مصباحیان که از چهره های پرتلاش شهر محسوب می شود در حال حاضر مدیر عامل بنیاد نیکوکاری امام صادق (ع) مهدیشهر است و علاوه بر فعالیت گسترده در خصوص عمران شهرستان به فعالیت های فرهنگی نیز اهتمام ویژه دارد. شنیده های حاکی است مجموعه سخنرانی های تخصصی موزه عشایری ایل سنگسر که در قالب نشست های ماهیانه برگزار میشود در پایان سال به زیور طبع آراسته و روانه ی بازار کتاب خواهد شد.
نکته: چشم ما به جمال علیرضا شاه حسینی محقق و پژوهشگر ارجمند و مولف کتاب عشایر ایل سنگسری نیز روشن شد او از مدعوین ویژه این برنامه بود.
(1) برنارد هوکارد محقق مشهور اروپایی معتقد است عشایر ایل سنگسری طولانی ترین مسیر کوچ رو جهان را د ارا هستند.
(2) امروزه بخش هایی از مراتع استان های تهران ، قم ، مرکزی ،قزوین، مازندران ، گلستان ، خراسان رضوی خراسان شمالی ، خراسان جنوبی و یزد همچنان در اختیار عشایر ایل سنگسر قرار دارد. 

Tags: در, از, به, با, که, است, این, های, سنگسر, سنگسری, استان, قرار, عشایر, ایل, قلمرو

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن