You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

يكشنبه, 04 اسفند 1398

چهارشنبه‌سوري؛ آييني كه با فرهنگ غلط در هم آميخته شد

ایمیل پرینت PDF

 

 

 

به گزارش خبرگزاري فارس از سمنان، ظاهرا مراسم چهارشنبه سوري برگرفته از آيين‌هاي كهن ايرانيان است اما عده‌اي نيز عقيده دارند كه چهارشنبه سوري هيچ ارتباطي با ايران باستان ندارد و شكل‌گيري اين مراسم را پس از حمله اعراب به ايران مي‌دانند.
چهارشنبه سوري همراه با مراسم مختلفي در سراسركشور برگزار مي‌شده كه از جمله اين مراسم مي‌توان به بوته افروزي و پريدن از آتش با شعر معروف «زردي من از تو، سرخي تو از من»، فال‌گوش نشيني، قاشق زني، پختن آش و... اشاره كرد.
با بررسي سوابق تاريخي مردم ايران زمين مشخص است كه ايراني‌ها جشن‌هاي بسياري را در طول سال براي شادماني بيشتر برگزار مي‌كردند كه چهارشنبه سوري هم مي‌تواند از جمله اين جشن‌ها باشد اما متاسفانه در حال حاضر به غلط انجام كارهاي ناپسندي، چهارشنبه پايان سال را به شبي پرحادثه و ناامن تبديل كرده است.
در مجموع عده‌اي كه با منفجر كردن ترقه و پراكندن آتش سلامتي مردم را هدف مي‌گيرند، با تن دادن به رفتارهاي آميخته به هرج و مرج روحي، آيين چهارشنبه سوري را تحريف كرده‌اند.

* ترقه وصله ناجور چهارشنبه سوري
مديركل امور اجتماعي استانداري سمنان با اشاره به مسابقه تاريخي چهارشنبه سوري گفت: در چهارشنبه پايان سال جشن‌هاي مختلفي توسط تيره‌هاي هند و ايراني برگزار مي‌شد و آنها با برافروختن آتش، شادماني خود را ابراز مي‌كردند و به استقبال سال جديد مي‌رفتند.
حسن سعدالدين افزود: در گذشته موضوع جشن چهارشنبه سوري چيز ديگري بود و پريدن از آتش و منفجر كردن وسائل محترقه از جمله ترقه و... در فرهنگ مردم جايي نداشت.
وي معتقد است: جشن چهارشنبه سوري در حال حاضر تبديل به فرهنگ ناپسندي در جامعه و برگزاري اين جشن با تحريف‌هايي كه در آن شده است علاوه بر اينكه با تمدن ايراني سازگار نيست و با روح اسلام نيز منافات دارد.
وي با بيان اينكه در گذشته در چهارشنبه پايان سال كارهايي نظير قاشق زني و... انجام مي‌شد، افزود: برگزاري جشن چهارشنبه پايان سال يك كار فرهنگي است اما كارهاي اشتباهي كه به بهانه چهارشنبه سوري در حال حاضر انجام مي‌شود با تاريخ ايران سازگاري ندارد.
سعدالدين تاكيد كرد: با انجام كارهاي فرهنگي از جمله انتقال مفاهيم درست چهارشنبه سوري به جامعه و مردم و گسترش سنت‌هاي پسنديده، سنت‌هاي ناپسند و آيين‌هايي كه با فرهنگ و تمدن ايران سازگاري ندارد، اصلاح شود.
وي با بيان اينكه جشن‌ها و برنامه‌ها بايد بار فرهنگي داشته و مفهومي باشند، گفت: جشن چهارشنبه سوري به دليل اينكه بار مفهومي ندارد، بايد از انجام آن جلوگيري كرد.
اين مسئول امور اجتماعي استان سمنان افزود: به جاي چهار شنبه سوري مناسبت‌هاي مختلف ديني، مذهبي و ملي داريم كه مي‌توان اين مناسبت‌ها را جشن گرفت و بايد از آيين‌هايي كه اصالت دارد، حمايت شود.
سعدالدين با يادآوري انجام كار فرهنگي گسترده با همكاري صدا و سيما و مطبوعات در سراسر كشور در خصوص اطلاع‌رساني خطرات چهارشنبه سوري گفت: در سال گذشته مصدومان كمتري نسبت به سال قبل از آن داشتيم.

* شادي چهارشنبه سوري، ديگران را آزرده نكند
رئيس سازمان ملي جوانان استان سمنان گفت: نبايد تفريحات ما در جشن چهارشنبه سوري موجب سلب آسايش ديگران شود.
اميرعلي عموزاده افزود: جوانان داراي روحيه‌اي پرانرژي، شاد، پرتحرك و همراه با ظرفيت زياد هستند كه اين ظرفيت بايد به درستي به انرژي جنبشي تبديل شود.
وي با اشاره به اينكه جسم ما امانتي در دست ماست، گفت: بايد اين امانت را به بهترين شكل حفظ كرد و به بهانه جشن‌هايي مثل چهارشنبه سوري نبايد به جسممان آسيب وارد كنيم.
عموزاده با تاكيد بر اينكه شادي‌آفريني خوب است، افزود: براي شادي خود نبايد حق و حقوق ديگران را زير پا بگذاريم و موجب آزار و اذيت سايران شويم.

* چند دقيقه شادي، يك عمر پشيماني
يك پرستار با سابقه در بيمارستان اميرالمومنين سمنان نيز با بيان خطرات استفاده از وسائل محترقه در چهارشنبه آخر سال گفت: يكي از حوادث دلخراش پارسال مربوط به شب قبل از چهارشنبه سوري مي‌شود و حادثه از اين قرار بوده كه در حين تهيه كردن وسائل محترقه، اين وسائل منفجر و موجب قطع انگشتان و مجروح شدن عده‌اي شده بود.
علي‌اكبر عبيدي با بيان اين كه تهيه كردن وسائل محترقه خطرناك‌تر از پرتاب آن است، افزود: به خانواده‌ها توصيه مي‌كنم چهارشنبه سوري مواظب فرزندان خود باشند.

* شادي چهارشنبه سوري و تخليه انرژي جوانان
يك جوان سمناني نظرش در ‌ارتباط با ترقه‌بازي در چهارشنبه سوري را اين گونه بيان كرد كه ترقه بازي در چهارشنبه سوري را دوست دارم، چون به نظر من هيجان‌انگيز است و باعث تخليه انرژي مي‌شود.
وي كه خود را حبيبي معرفي كرد، گفت: نبايد ترقه بازي در حد خطرناك باشد و به تمام جوانان هم سن و سال خود پيشنهاد مي‌كنم كه اگر مي‌خواهند از مواد منفجره استفاده كنند، خيلي مواظب باشند و سعي كنند تا جايي كه امكان دارد از مواد كم‌خطرتر استفاده كنند.
وي معتقد است: جوانان بايد از افرادي كه در سال‌هاي قبل دچار مصدوميت در شب چهارشنبه سوري شده‌اند، عبرت بگيرند.
يكي ديگر از نوجوانان سمناني مي‌گويد: فكر مي‌كنم با اين كار هيجان و شادي نوروز خود را پيشاپيش تخليه مي‌كنم.
خيرخواه با امتناع از ذكر نام خود، گفت: مي‌دانم اين كار اشتباه است ولي به علت كمبود اماكن تفريحي براي تخليه انرژي به اين سمت سوق داده مي‌شويم.
وي افزود: چهارشنبه سوري يك روز شادي‌آور براي ما محسوب مي‌شود و سعي مي‌كنم بازي‌هاي خطرناك انجام ندهم.

* نظارت خانواده‌ها ضروري است
يك نوجوان ديگر سمناني نيز گفت: به ترقه بازي علاقه دارم و احساس مي‌كنم ترقه بازي در حد متعادل اگر ضرري به خود و ديگران نرساند، عيبي ندارد.
معراج قزوينيان با بيان اينكه ترقه بازي شادي‌آفرين است، افزود: به خانواده‌ها توصيه مي‌كنم اگر فرزندان كوچك آنها مي‌خواهند، ترقه بازي كنند حتما خانواده‌ها بر كار آنها نظارت داشته باشند چون خود من شاهد اين ماجرا بوده‌ام كه دست پسر همسايه‌مان در آتش سوخت و حتي يك نوجوان هم براي ترقه بازي‌هاي خطرناك بينايي خود را از دست داد.
وي گفت: من به نوجوانان و جوانان توصيه مي‌كنم كه در حد خطرناك ترقه بازي نكنند.

* نيروي انتظامي: آتش به راه نيندازيد
معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان سمنان در توصيه خود به نوجوانان و جوانان گفت: با پرتاب ترقه و ديگر مواد محترقه هرگز باعث سلب آرامش و آسايش ديگران نشويد.
علي پيوندي خطاب به جوانان افزود: از تجمع و برافروختن آتش و ايجاد راه‌بندان در معابر به شدت پرهيز كنيد چراكه به آتش كشيدن لاستيك و لوازم فرسوده منزل علاوه بر تشديد خطرات جاني و مالي باعث نگراني شديد بيماران ريوي و قلبي شده و محيط زيست را با خطر جوي روبه‌رو مي‌كند.
وي با بيان اينكه شادي كردن و داشتن تفريحات سالم از حقوق مسلم مردم است، گفت: رعايت حقوق ديگران امر ضروري و منطقي است.
پيوندي به جوانان توصيه كرد: سال جديد پيش روي شماست، خوشي‌ها و زيبايي‌هاي آن را با رفتارهاي نا به هنجار چهارشنبه آخر سال به ناراحتي و پشيماني مبدل نكنيد.

* چهارشنبه سوري، دستخوش بي‌راهه‌هاي خرافي
رئيس اداره آموزش همگاني معاونت اجتماعي نيروي انتظامي استان سمنان در توصيه خود به والدين، نوجوانان و جوانان افزود: مردم سرزمين پهناور ايران اسلامي، با تاريخ كهن و گذشته‌اي سرشار از فراز و نشيب، گنجينه ارزشمندي از فرهنگ و تمدن را در سينه ستبر خويش حفظ كرده و داراي آداب، رسوم و سنت‌هاي متعددي هستند كه يكي از اين سنت‌هاي ديرينه چهارشنبه سوري آخر سال است.
خليل نثاري افزود: ايرانيان باستان اعتقاد داشتند كه نبايد چروك و پليدي سال كهنه را تحويل نوروز دهند و چون رفع آلودگي‌ها با شستشو براي آنها ممكن نبود، بنابراين علاوه بر آب به عنصر آتش روي آوردند.
وي تصريح كرد: امروزه اين مراسم با پيرايه‌هاي خرافي و تحريف دستخوش تغيير شده و هر ساله در روزهاي پاياني سال باعث بروز اتفاقاتي ناگواري همراه با خسارات جاني و مالي، نگراني خانواده‌ها و شهروندان مي‌شود.

* كودكان و نوجوانان، بيشترين قربانيان چهارشنبه سوري
رئيس اداره آموزش همگاني معاونت اجتماعي نيروي انتظامي استان سمنان گفت: آمارها نشان مي‌دهند كه بيشترين قربانيان چهارشنبه آخر سال، كودكان و نوجوانان هستند و والدين بايد از كودكان و نوجوانان خود مراقبت كنند تا باعث بروز فجايع دلخراش و غير قابل جبران نشوند.
نثاري به والدين توصيه كرد: فرزندان خود را از خطرات مواد منفجره و آتش‌زا آگاه كرده و آنها را از بازي با چنين موادي برحذر دارند.
وي خطاب به خانواده‌ها افزود: آثار سوختگي مي‌تواند سيماي دلنشين فرزندان شما را غيرقابل تحمل كند، شما مي‌توانيد در صورت مشاهده هرگونه مزاحمت و ديگر موارد مشكوك در زمينه تهيه و تو زيع مواد محترقه، مراتب را با تلفن110 به پليس اطلاع دهيد.
به هر حال ساماندهي جشن چهارشنبه سوري به هر نوعي كه باشد به طور يقين كمك شاياني در جلوگيري از عواقب آن كه سالانه در كشور با آن رو به رو هستيم، خواهد كرد و مسئولان بايد در اين زمينه در طول سال و نه فقط در روزهاي پاياني آن برنامه‌ريزي و فرهنگ‌سازي كنند.

 

Tags: در, از, به, با, سال, خود, را, گفت, اين, كه, چهارشنبه, وي, افزود, سوري, ترقه

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن