You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

چهارشنبه, 08 بهمن 1399

به بهانه آغاز محرم/ لزوم مقابله با خرافه‌گرايي در عزاداريها

ایمیل پرینت PDF

 

 

 

محرم و عاشورا يكي از مهترين رويدادهاي تاريخي - مذهبي مسلمانان است و توجه به اين كه هدف قيام عاشورا "امر به معروف و نهي از منكر" است ما را متعهد مي‌كند براي حفظ معروف عاشورا و زنده نگه داشتن اين قيام هرگونه منكري را از اين رويداد بزرگ تاريخي دور كنيم.

صداقت در بيان سرگذشت و مصائب حضرت امام حسين (ع)، خاندان و ياران ايشان بايد مبنا و اصل در برگزاري مراسم سوگواري در ايام محرم باشد اما متاسفانه در سالهاي اخير شاهديم ورود برخي خرافات و تحريفات در چگونگي رويداد عاشورا برخي شبهات را ايجاد كرده است.

نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه سمنان گفت: خواندن مطالب دروغ در نوحه‌سرايي‌ها براي اينكه مردم بر مصائب اهل بيت (ع) گريه كنند حرام است و امام حسين (ع) نيز با رياكاري در برگزاري مراسم عزاداري مخالف است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين "سيدمحمد شاهچراغي" با بيان اينكه مجالس عزاداري امام حسين (ع) بايد با شور و شعور همراه باشد افزود: نبايد با انجام يك سري كارهاي خرافي اين مجالس را از معنويت خارج كنيم.

وي در اين زمينه به انجام قرباني در مسير حركت دستجات عزاداري اشاره كرد و گفت: اينكه برخي از افراد خون اين قرباني‌ها را به پيشاني بچه خود بمانند تا شفا بگيرند كاري خرافي و خلاف است.

وي استفاده از آلات موسيقي در مراسم عزاداري را نيز امري خلاف دانست و گفت: استفاده از اين‌ابزار اگرچه در مجالس شادي حلال است اما نسبت به‌عاشورا منكر است و بايد جلوي ترويج منكرات را گرفت.

وي گفت: آلات موسيقي كه در برخي موارد با اشعار نامناسب استفاده مي‌شود موجب بي‌توجهي عزاداران به‌اصل عزاداري مي‌شود.

شاهچراغي با اشاره به‌استفاده‌از علامت‌هاي خاص در دسته‌هاي عزاداري تصريح كرد: اين علامت‌ها متناسب با منطق عاشورا و ريشه‌هاي تاريخي اين قيام نيست.

وي علاقه و احترام مردم سمنان به‌اهل بيت (ع) را يادآور شد و افزود: در اين ايام بايد با سينه‌زني و زنجيرزني محبت خود را به‌خاندان پيامبر نشان دهيم نه با قمه‌زدن كه امري حرام است.

امام جمعه سمنان تبيين منطق و هدف از قيام عاشورا براي مردم را ضروري دانست و گفت: واعظان در اين ايام بايد بر اساس مستندات تاريخي وقايع عاشورا را براي مردم تشريح كنند.

عضو مجلس خبرگان رهبري نيز هيات‌هاي مذهبي را حزب‌الله قرآن دانست و گفت:
هيات‌هاي مذهبي به عنوان سرمايه معنوي براي پيشرفت دين و مذهب است و بايد به جاي توجه به‌شور حسيني، شعور حسيني را در مردم تقويت كنند.

حجت‌الاسلام والمسليمين "سيداحمد خاتمي"افزود: روشنفكران بيمار دنبال اين هستند كه هيات‌هاي مذهبي را از خط انقلاب و اسلام جدا كنند.

وي توجه به بصيرت در مجالس ديني و حفظ جوانان را از ديگر وظايف مردم و هيات‌هاي مذهبي دانست.

وي حضور عالم حوزوي در راس هيات‌ها را نيز باعث تقويت ابعاد ديني در هيات‌ها دانست و گفت : مديريت هيات‌هاي مذهبي بايد عالم محور باشد.

وي از خطبا خواست به وقت مردم بها دهند و ضمن تبيين واقعه عاشورا، زندگي حسيني و عاشورايي را نيز براي مردم تشريح نمايند.

امام جمعه موقت تهران مداحان را در هيات‌هاي مذهبي به استفاده از غزليات اخلاقي و ديني منطبق با سنت، قرآن و عقل توصيه كرد و افزود: در مداحي خود مراقب آهنگ مداحي نيز باشيد.

وي تاكيد كرد:همانطور كه مجاز نيستيم قرآن را با الحان اهل فسق بخوانيم مجاز نيستيم اشعاراهل بيت را نيز با الحان فسق و فجور بخوانيم.

مديركل تبليغات اسلامي استان سمنان نيز تحريف در مضامين اشعار، نوحه‌ها و ذكر مصيبتها را از جمله موارد تحريف در قيام عاشورا در سالهاي اخير عنوان كرد.

حجت‌الاسلام "علي شكري" افزود: علاوه بر اين موارد استفاده از علم و كتل، استفاده از آلات موسيقي در مجالس عزاداري و به كار بردن بيرقهاي منقوش به تصوير برخي حيوانات نظير شير از ديگر تحريفات مراسم عاشورا است.

وي با بيان اينكه هيچ كدام از اين موارد منبع و مستند تاريخي و مذهبي ندارد گفت: ما براي انجام فرايض دين و نشان دادن محبت خود به اهل بيت (ع) نبايد از هر بازار و امكاناتي استفاده كنيم بلكه بايد از ابزاري استفاده كنيم كه در شان و جايگاه آن مراسم باشد.

وي متذكر شد: اشعاري كه مداحان در اين‌ايام قرائت مي‌كنند نيز بايد عاري از هرگونه غلو، نسبت نابجا و توصيفهاي دوراز شان خاندان پيامبر عظيم‌الشان اسلام (ص) باشد و مداحان بايد از به كاربردن الفاظ و واژه‌هايي كه متناسب با شئون امامت و ولايت نيست خودداري كنند.

مديركل تبليغات اسلامي سمنان با اشاره به ورود خرافات به مراسم عاشورا گفت: برخي اعمال به‌هيچ‌وجه در سيره عملي، گفتاري و رفتاري ائمه اطهار (ع) وجود ندارد مثل بستن پارچه به درخت يا علم‌ها براي برآورده شدن حاجات و اين موارد خرافي است.

شكري تصريح كرد: اين پارچه يا علم نيست كه حاجت ما را برآورده مي‌كند بلكه ما پيامبر (ص) و خاندان ايشان را كه مطيع محض فرامين الهي بودند، واسطه بين خود و خدا قرار مي‌دهيم تا حاجتمان روا شود اگر به اين موضوع يقين داريم پس ديگر جايي براي خرافاتي نظير بستن پارچه نمي‌ماند.

وي متذكر شد: برخي از بهانه‌جويان با استفاده از رفتارهاي عزاداران و هياتهاي مذهبي و تهيه فيلم و عكس از مراسم عزاداري و نمايش آنها در ماهواره و اينترنت سعي دارند اسلام را ديني عوامگرا جلوه دهند و بگويند مسلمانان افرادي هستند كه به مسائل واهي و بدون پشتوانه عقلي تمسك مي‌جويند.

وي اظهار داشت: به‌اين دليل بايد تلاش كنيم آنچه را كه با عقلانيت ديني و سيره پيامبر (ص) سازگار نيست در مجالس عزاداري استفاده نكنيم و از ابزاري در برگزاري عزاداريهاي ايام محرم استفاده كنيم كه شبهه‌اي در مورد ديني بودن آنها وجود ندارد و مورد تاييد مراجع است.

مديركل تبليغات اسلامي استان سمنان آموزش مداحان و هياتهاي مذهبي را از راهكارهاي كاهش تحريفات عاشورا عنوان كرد.

امام جمعه گرمسار خواستار تلاش بيشتر مسوولان هياتهاي مذهبي براي پرهيز از ترويج خرافات و انحراف در عزاداريهاي حضرت اباعبدالحسين (ع) شد.

حجت‌الاسلام "سيدعلي مهدي‌نژاد" گفت: دشمنان براي مقابله با اسلام در صدد ترويح خرافات و انحراف در عزاداريها هستند.

وي هدف از اين اقدام دشمنان را دگرگون جلوه دادن چهره اسلام دانست و گفت: مسوولان هياتها و مداحان در اين زمينه نقش مهمي دارند و بايد مانع از تحقق خواست دشمنان شوند.

امام جمعه گرمسار گفت: بايد در عزاداريها اهداف و فلسفه قيام حضرت امام حسين (ع) و مردم به ويژه جوانان با اين مسايل آشنا شوند.

Tags: در, از, به, با, را, گفت, اين, كه, براي, عاشورا, استفاده, بايد, وي, مذهبي, عزاداري

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن