You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 29 مهر 1399

مصاحبه با استاد کیوان مصباحی استاد خط مهدیشهری

ایمیل پرینت PDF

 

مصاحبه : سرکار خانم مختاری ( باهمکاری خانم ساقیان)

خوشنویسی هنر اسلامی ایران زمین است که آغاز و انجام آن به هفت دوره: مقدماتی،متوسطه،خوش، عالی،ممتاز،فوق ممتاز و استادی تقسیم می شود که از میان علاقمندانی که قدم در راه فراگیری این هنر می گذارند کمتر کسی یافت می شود که تمام این راه را طی نموده و به درجه استادی برسد اما امسال انجمن خوشنویسان ایران بعد از گذشت 30 سال به 99 نفر در کشور گواهینامه استادی اعطا نمود که سهم استان سمنان تنها یک نفر بود و آن هم کسی نبود جز استاد کیوان مصباحی هنرمند خوشنویس مهدیشهری که با تلاش و پشتکار فراوان توانست تمام مراحل را پشت سر نهاده و در مهر ماه 88 به درجه استادی برسد. ضمن تبریک مجدد برای دریافت گواهینامه استادی و برگزیده شدن ایشان به عنوان چهره برتر هنری استان سمنان دکه پیشتر گزارش آن را خدمت بازدیدکنندگان عزیز منتشر نمودیم و با تشکر از وقتی که در اختیارمان قرار دادند برای آشنایی بیشتر با ایشان همانطور که قول آن را داده بودیم مصاحبه ای انجام داده ایم که از نظر می گذرد.

 

سایت سنگسر . آی آر : لطفا خودتان را به طور کامل معرفی نمایید.

استاد مصباحی : کیوان مصباحی هستم در سال 1336 در مهدیشهر متولد شدم و در حال حاضر نیز ساکن سمنان می باشم و تابستان ها را هم اکثرا در دربند مهدیشهر می گذرانم.

* : چگونه شد که به هنر خوشنویسی رو آوردید؟

** : خوشنویسی یک هنر ذاتی است که خوب در من هم این استعداد نهفته بود و تمام خانواده من نیز به صورت ارثی خوش خط بودند . در سن 10 سالگی با تشویق یکی از معلمان خود خوشنویسی را شروع کرده و به طور جدی این هنر را دنبال نمودم.

* : چگونه و زیر نظر چه اساتیدی مدارج بالای هنری را طی نمودید؟

** : از سال 1355 با خطوط و سرمشق های اساتید بزرگوار و موسسان انجمن خوشنویسان ایران سید حسین و سید حسن میر خانی  آشنا شدم و به صورت غیر حضوری از آثار این بزرگواران مشق نمودم و از سال 1359 از طریق انجمن خوشنویسان ایران در تهران در محضر استادعالی قدر زنده یاد عبد الله فرادی کسب فیض نمودم که این شاگردی تا خرداد 1375 ادامه داشت خط شکسته نستعلیق را هم از سال 1360 در حضور استاد یدالله کابلی خوانساری آغاز کردم و در سال 1364 موفق به اخذ گواهینامه ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران گردیدم از این زمان به بعد لحظه ای از فرا گرفتن غافل نبودم . همچنین از خطوط متقدمین خوشنویسان ایران استاد بزرگ دوره صفویه و قاجاریه بزرگانی امثال میر عماد سیفی قزوینی ،میرزا غلامرضا اصفحانی،میر حسین ترک و بویژه محمد رضا کلهر و محمد حسین عمادالکتاب  هم مطالعه و بهره مند گردیدم و از اساتید معاصر هم از خطوط استاد عباس اخوین بهره مند شدم و در سال 1386 موفق به اخذ گواهینامه فوق ممتاز شدم و در سال جاری هم گواهینامه استادی را از انجمن خوشنویسان ایران اخذ نمودم.

* : آثار هنری خود را در چه نمایشگاه هایی ارائه دادید؟

** : در بیشتر نمایشگاه های انجمن خوشنویسان ایران شرکت داشتم و بعضی از آثار به خارج از کشور نیز فرستاده شده است. همچنین 9 نمایشگاه انفرادی در استان و خارج از استان نیز داشته ام و آخرین نمایشگاه من هم در سال 80 بوده که از آن به بعد نمایشگاهی نداشتم و در حال تحقیق و تفحص در مورد سبک و شیوه خودم می باشم.

* : در مهدیشهر هم نمایشگاه داشتید ؟

** : بله دو نمایشگاه در سال 64 و 74 در مهدیشهر برپا نمودم که آقای واحدی گزارشگر برنامه صبح به خیر ایران از نمایشگاه سال 74 که نمایشگاه سنگین و قابل توجهی هم بود گزارشی تهیه کردند که از شبکه سراسری پخش شد.

 

 * : در حال حاضر تصمیم ندارید نمایشگاهی در مهدیشهربر پا نمائید ؟

** : اگر مسئولین مربوطه مکان و امکانات در اختیارمان قرار دهند در صدد آن هستیم که در آینده نزدیک در مهدیشهر نمایشگاه بزنیم.

* : در قبال کارها و آثار خود از حمایت های دولتی و نهادهای مسئول هم برخوردار بوده اید؟

** : باید برای چاپ و نشر آثار ما مساعدت شود که متاسفانه کمتر مساعدت می شود. در یک نمایشگاه معمولی حداقل 50 تابلو باید در معرض دید باشد و این هم حداقل 2 تا 3 میلیون هزینه دارد که اگر از هنرمند مساعدت نشود نمی تواند آثار خود را معرفی نماید و مسئولین هم حمایت نمی کنند و اگر هم حمایت باشد کم است و تا حدی نیست که بشود آثار هنری را چاپ نمود .خود من هم الان بالغ بر 8 هزار اثر خط آماده دارم که به علت عدم مساعدت مالی نتوانستم آثارم را چاپ نمایم که از همین جا از مسئولین می خواهم که برای نشر آثار هنرمندان مساعدت بیشتری نمایند.

* : مسئولیت ها و فعالیت های فعلی شما چیست؟

** : در تابستان 61 بود که کلاسهای خوشنویسی سمنان را بنا گذاشتم و در سال 63 هم انجمن خوشنویسان سمنان به صورت شورایی تشکیل شد که مسئولیت آن به عهده من بود و تا به امروز به عنوان مدرس انجمن خوشنویسان و مشاور عالی انجمن خوشنویسان شعبه سمنان فعالیت می کنم و امیدوارم که هر چه سریعتر انجمن خوشنویسان شعبه مهدیشهر هم روال اداری خود را طی نموده و افتتاح شود تا بتوانیم اینجا را هم رونق دهیم. همچنین مدرس هنر خوشنویسی در مرکز تربیت معلم شهید رجایی سمنان و کارمند آموزش و پرورش هم می باشم و در هنرستان گرافیک در سمنان تدریس می کنم و الان هم با اعطای درجه استادی می توانم به عنوان داور فعالیت نمایم.

* : در چه روزهایی در مهدیشهر کلاس دارید؟

** : مهدیشهر در حوزه فعالیت من نیست اما به جهت خدمت به همشهریان عزیز 18 سال است که کلاسهای خوشنویسی در مهدیشهر فعالیت می کند و هنگامی که من در تهران فعالیت داشتم هفته ای یکی دوبار بخصوص جمعه ها به سمنان می آمدم تا کلاس خوشنویسی مهدیشهر تعطیل نگردد و تا به امروز کلاسهای مهدیشهر را زنده نگه داشتم و نگذاشتم که تعطیل شود. متاسفانه در اوایل مکان خوبی نداشتیم اما الان جای تشکر است از آموزش و پرورش و کانون شهید بیدقی و آقای شهمیرزادی که مساعدت کردند و مکان را مهیا نمودند که کمک خوبی بود. و چندین سال است که هفته ای یک روز پنج شنبه ها از ساعت 3 الی 7 عصر در دو نوبت خواهران و برادران در کانون شهید بیدقی کلاس دارم که در حال حاضر در فرهنگسرا هم آقای حیدریان تدریس خوشنویسی دارند و البته در پی آن هستیم که در کتابخانه عمومی هم یک کلاس خوشنویسی برگزار نمائیم که با توجه بر مرکزیت به شهر اگر تبلیغات شود استقبال خوبی خواهیم داشت.که البته ما هر چه در مهدیشهر خدمت نمائیم باز هم کم خدمت کرده ایم و همشهریان به گردن ما حق دارند و ما بدهکار آنها هستیم.

* : استقبال مهدیشهری ها از این هنر چگونه است؟

** : خوشبختانه مهدیشهری ها هم استقبال خوبی می کنند و هم استعداد خیلی خوبی دارند اما متاسفانه تبلیغات نمی شود و مکان هم برای آموزش کم است اما با این حال هر که رجوع کرده تا آخر ادامه داده و مانده است که ما الان قبول شدگان دوره عالی را زیاد داریم که بالای 15 نفر هنر جوی خوش و عالی و ممتاز در مهدیشهر داریم.

* : از شاگردان خودتان در مهدیشهر هم نام ببرید .

** : آقایان رضا حیدریان-سید جمال موسوی-سید قربان نبوی و خانم ها محبوبه نوری نسب-منیژه آرام و خانم گودرزی که ایشان را به عنوان سرپرست شعبه مهدیشهر معرفی نمودیم ممتاز کامل هستند و دارند دوره فوق ممتاز را می گذرانندو آقای خاتونی و خانم سعیدی هم یک خط مانده که به ممتاز کامل برسند.

* : آیا برای علاقمندانی که بخواهند وارد این عرصه شوند در دانشگاه رشته خاصی وجود دارد؟

** : بنا بود که رشته خوشنویسی و نگارگری با هم تلفیق شود و با نام کتابت و نگارگری به عنوان یک رشته دانشگاهی ارائه شود که به نظر تا به امروز دانشجویی را جذب و شروع به کار نکرده است ولی در دانشگاه هنر دو واحد خوشنویسی دارند.

 

برای مطالعه ادامه این مصاحبه اینجا کلیک کنید .


 

* : حرفه شما بیشتر در کدام نوع از خطاطی است؟

** : خط اصلی من نستعلیق است که در این خط به درجه استادی رسیدم اما خط شکسته نستعلیق را هم کار می کنم و اگر خدا توفیقی دهد مقدمات کار فراهم شده و می خواهم تا 2 سال دیگر که بازنشسته شدم قرآنی با خط نستعلیق بنویسم که خیلی زیبا می شود.

* : به نظر شما با وجود خط های متنوع رایانه ای گرایش و استقبال به سمت این هنر کم نخواهد شد؟

** : نه برعکس رایانه کمک زیادی به این هنر کرده است چون خوشنویسان صرفا نباید که کار تبلیغاتی کنند به جای اینکه هنرمند بنشیند و وقت خود را صرف کارهای روزمره خطاطی نماید این را به رایانه واگذار کرده که نیازهای روزمره را برآورده نماید و هنرمند هم می نشیند و کارهای بهتری انجام می دهد و یک اثر هنری خلق می کند که همه بتوانند از اثر هنری اش استفاده نمایند پس رایانه خدمت بزرگی به ما خوشنویسان کرده تا ما بتوانیم به وظیفه و رسالت اصلیمان بپردازیم.

* : وظیفه و رسالت اصلی شما چیست؟

** : خط و هنر بهانه است هنر ابزاری است برای ساختن مردم. خاصیت هنر تربیت انسانها است .

* : چرا از خوشنویسی به عنوان موسیقی سکوت یاد شده بیشتر در این مورد توضیح دهید.

** : به صدای قلم صریر قلم می گویند صدای قلم یکی از بهترین آواهاست صدای آب،باد،قلم بهترین موسیقی در طبیعت اند. هنر خوشنویسی هنر مقدسی است اکثر خوشنویسان گذشته عارف بودند، گذشته از اینکه خوشنویسی به عنوان یک هنر تلقی می شد اما اصل این بود که خوشنویسان سده های گذشته از طریق سیاه مشقی که می کردند ذکر خدا می گفتند و هم خط می نوشتند و هم با خدا ارتباط برقرار می کردند. وقتی یک خوشنویس نتواند یک حرف را بنویسد رنج می کشد و این رنج کشیدن خرد کردن درون است آدم تا خرد و شکسته نشود و رنج نبیند ساخته نخواهد شد.

* : درست است که می گویند ذات آدم ها را باید از خطشان شناخت؟

** : بله ، اگر ما بخواهیم تند تند بنویسیم خطمان خراب می شود پس مجبوریم که حوصله کنیم تا بتوانیم خط قشنگی بنویسیم و اگر ما حوصله مان را به کار ببریم حوصله ما در جامعه و در برخورد با دیگران تقویت شده است و این باعث زندگی کردن ،خودسازی کردن و شناخت پیدا کردن نسبت به خدا می شود و این است که خوشنویسی آدم را می سازد. در اینجا لازم است این نکته را بگویم که کسانی که به خوشنویسی گرایش پیدا می کنند این را باید بدانند که اول باید درون خود را صاف نمایند  و به صفات حمیده نزدیک شوند زیرا اگر درونمان صاف نباشد اثرمان روح نخواهد داشت همانند حافظ که دارای صفای باطن بود و اثرش ماندگار شد. انسان اگر دارای صفای باطن نباشد نمی تواند خلق اثر بدیع نماید. نوشتن تنها، فقط یک مهارت است اما در اینجا نوشتن فقط هنر نیست ملکه است . مهارت تنها نفی ندارد، نور دادن و صفا دادن به اثر هنری رسیدن و ارتباط برقرار کردن با جای دیگر است .

* : در مورد شیوه جدیدی که در تراش قلم ابداع نموده اید برایمان توضیح دهید .

** : حدود 15 سال پیش برای اولین بار یک شیوه جدیدی را در تراش قلم ابداع نمودم که نامش تراش مایل می باشد  و در این مورد حدود 5 سال تحقیق داشتم و گونه های متفاوتی را امتحان کردم که این یکی خوب جواب داد. این تراش به صورت حلزون وار است که سمت راست قلم را بیشتر و سمت دیگر را کمتر می گیریم که دور ملایمی دارد.مزیت این تراش این است که به خاطر قوسی که دارد پیچش قلم را بیشتر می کند و رانش قلم را تسریع می دهد در نتیجه دست هنرجو کمتر خسته می شود و روان تر و راحت تر است و به کار سرعت می بخشد. البته در مورد این شیوه تراش در نشریه فرهنگی هنری انجمن خوشنویسان شیراز مقاله ای به صورت مفصل نوشتند که در کل کشور هم نشر پیدا کرد.

* : شما بیشتر چه متنی را خوشنویسی می کنید؟

** : بیشتر  گرایش دارم در منقبت حضرت رسول (ص) و امام علی (ع) و امام حسین (ع) کار کنم و به مضامین مذهبی و احادیث اهمیت می دهم و بعد هم شعر های حافظ و شعری هم که به دلم ننشیند اصلا نمی نویسم .حدیث و متون ادبی را با خط نستعلیق و شعر نو را با شکسته نستعلیق می نویسم.

* : آیا هنر های دیگری هم دارید یا فقط خوشنویسی می کنید؟

** : در اوایل دوران نوجوانی خط و نقاشی و آواز را باهم کار می کردم اما استاد ما مصمم بود که به یک رشته بپردازم و من هم خط را که به نظرم هنر ارشدتر و بهتر بود را انتخاب کرده و ادامه دادم. آواز را هم مدتی کار کردم ،نقاشی را هم جسته و گریخته کار می کنم که البته نقاشی رابطه تنگاتنگی با خط دارد و الان هم تلفیق خط و رنگ را دارم و روی شناخت رنگ ها کار می کنم.

* : آواز و نقاشی را نزد چه کسی آموختید و آیا تا به حال برای آواز اجرا هم داشتید؟

** : نقاشی را خودم کار می کردم و به صورت حرفه ای ادامه ندادم و نزد استادی هم نرفتم. آواز را بیشتر با صدای استاد قاسم رفعتی کار می کردم و چون در سمنان بودم بیشتر غیر حضوری تعلیم می دیدم.اما در حدی نبوده که اجرا داشته باشم و چون مدتی است کار نکرده ام گوشه ها را فراموش کردم و حنجره ام می گیرد زیرا ممارست و تمرین مداوم حرف اول رادر هنر می زند و اگر مدتی کار نکنیم فراموش می شود.

* : بهترین خاطره و توصیه ای که از اساتید خود در ذهن دارید برایمان بیان کنید .

** : همش خاطره و توصیه بود. سال 58 خدمت زنده یاد عبدالله فرادی کار می کردم که ایشان نه فقط معلم خطاطی من بود بلکه معلم اخلاق من هم بود و خیلی از چیزها را در زندگی از ایشان یاد گرفتم و فقط به ما محبت می کردند و جز عزیز و نور چشم چیز دیگری به ما نمی گفتند و بنده تا پایان عمر و حدود 17 سال در خدمتشان بودم و تا روز آخر از ایشان سرمشق می گرفتم.

* : برای علاقمندان به هنر به ویژه هنر خوشنویسی چه صحبت و توصیه ای دارید؟

** : باید هدف داشت اگر صرف اینکه وقتمان را پر کنیم و به سراغ هنر برویم فقط یک آشنایی از هنر پیدا کرده ایم اما آنهایی که می خواهند هنر را ادامه دهند باید هدف و انگیزه داشته باشند و پیش بروند و هدف هم باید خدمت به مردم و فرهنگ و هنر جامعه باشد. با داشتن هدف است که می توانیم به تعالی برسیم.و البته وظیفه ما هنرمندان هم این است که میراثی که از گذشتگان ما به ارث رسیده را صحیح و سالم به نسل های بعدی و آیندگان منتقل نمائیم و نباید بگذاریم که پرچمشان بر زمین بماند و این نمی شود مگر اینکه ما نحوه کار و زندگی را به شاگردان و دیگران بیاموزیم.اگر در کار هنری اخلاق نداشته باشیم شمشیر برنده ای خواهد شد که دست چپ و راست را قطع می کند. موسیقی و هنر یک حربه بسیار تیز و برنده و خطرناک است که هم زاویه مثبت دارد و هم منفی که وظیفه ما است که نگذاریم جنبه منفی آن تقویت شود که بسیار خطرناک و از زهر هم بدتر و کشنده تر است و جامعه را به هم می ریزد.ما به عنوان معلم هنر اول باید به شاگرد یاد بدهیم که هنر را چه جوری به کار بگیرد بعد فن آن را به او آموزش دهیم .نباید کسی که خطش خوب است هر متنی را بنویسد در موسیقی و نقاشی و هر هنر دیگری هم همینطور است باید حرمت ها حفظ شود.

* : بزرگترین آرزوی شما چیست؟

** : یکی از بزرگترین آرزوی من شهرستان شدن مهدیشهر بود که شکر خدا به تحقق پیوست و امیدوارم با شهرستان شدن بابی شود برای هر چه بهتر شدن فعالیت های هنری و فرهنگی شهرمان که بتوانیم جوانان را راغب به چنین کارهایی نمائیم و دیگر بزرگترین آرزوی من انسان بودن است و همچنین مثمر ثمر بودن و خدمت کردن به جامعه به خصوص به همنوعان و همشهریانم می باشد.

* :  از سایت سنگسر. آی آر بازدید داشته اید؟

** : متاسفانه سعادت نداشتم اما آقای منوچهر مستخدمین حسینی سایتتان را معرفی کردند که سایت خوبی است و پیشنهاد دادند که از سایت بازدید داشته باشم انشاالله اگر توفیقی باشد از سایتتان دیدن می کنم.

* :  در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید.

** : عرض خاصی نیست برای شما قشر جوان که به نوبه خود قدم مثبتی برای مهدیشهر برمی دارید و کار فرهنگی می کنید سپاسگزارم و وجود شما موجب مباهات و بالندگی بنده است فقط دوست دارم که جوانان دیگر را هم بیشتر به کار فرهنگی گرایش دهید و بیشتر در این زمینه صحبت و کار شود.

* :  ما هم از شما افتخار مهدیشهری ها که وقت گرانقدرتان را در اختیارمان قرار داده اید کمال تشکر و سپاسگزاری را داریم

 

نظر راجع به این مطلب

 


Tags: در, از, به, با, مهدیشهر, که, سال, این, انجمن, می, را, هم, نمایشگاه, خوشنویسی, خوشنویسان

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن