You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 29 مهر 1399

مصاحبه با خانم زهرا سعیدی کارشناس استانداری سمنان

ایمیل پرینت PDF
 

حضور زنان در اجتماع  و در نقش های مدیریتی چه در دستگاههای دولتی و چه غیر دولتی امری گریز ناپذیر است یکی از همین مدیران زن مهدیشهری که چهره شناخته شده ای در بین اکثریت مهدیشهری ها می باشد سرکار خانم زهرا سعیدی عضو سابق شورای شهر مهدیشهر می باشد . ایشان دارای لیسانس مدیریت بوده و در حال حاضر نیز کارشناس اسناد در استانداری و مسئولیت دبیرخانه آنجا را بر عهده دارند . ایشان سوابق و مسئولیت های متعددی را در طول 26 سال فعالیت خود داشته اند که در زیر به آنها اشاره ای می شود :

>   کارشناس در استانداری سمنان

>   بخشدار سابق بخش مرکزی سمنان

>   عضو سابق شورای شهر مهدیشهر در دور اول

>   ریاست هیئت مدیره جمعیت زنان نرجس مهدیشهر

>   عضو هیئت مدیره موسسه خیریه فدک مهدیشهر

>   عضو انجمن کتابخانه های عمومی مهدیشهر

>   عضو شورای فرهنگ عمومی مهدیشهر

>   ریاست هیئت مدیره صندوق قرض الحسنه بانوان نرجس مهدیشهر

>   عضو مجمع توسعه جامع پایدار مهدیشهر

>   کارمند سابق آموزش و پرورش

در همین خصوص سایت فرهنگی و اطلاع رسانی سنگسر . آی آر  مصاحبه ای  با ایشان انجام داده که مشاهده میشود

 

 

سنگسر.آی آر : لطفا بیشتر از خودتان و خانواده تان برایمان بگویید

خانم سعیدی : زهرا سعیدی هستم همسر دکتر محمد علی سعیدی. 46 ساله و سه فرزند دارم . فرزند ارشدم دختر هست دانشجوی مهندسی معماری و الان هم متاهل می باشد و همسرشان هم مدرس دانشگاه هستند . فرزند دومم پسر و دانشجوی مهندسی مکانیک هست و فرزند سومم نیز دختر و در سال سوم متوسطه تحصیل می کند . در حال حاضر هم ساکن مهدیشهر می باشیم.

* : از چه زمانی فعالیت های خود را شروع نمودید؟

** :من از زمانی که معلم بودم انگیزه کار اجتماعی در من  وجود داشت و فعالیت های اجتماعی که در سطح شسهر توسط دیگران انجام می شد انگیزه مشارکت در آنها و خدمت رسانی را داشتم اما به طور رسمی از ابتدای فعالیتم در دور اول  شورای شهر سعی کردم فعالیت در تشکلهای مردم نهاد را هم داشته باشم زیرا اقتضای کار شورای شهر تعامل بیشتر با مردم و اقشار مختلف می باشد بنابر این از آن زمان  خودم را موظف کردم که حضور خود در اجتماع را پررنگ تر و فعال تر داشته باشم .

* : در خصوص سوابق کاریتان بیشتر توضیح دهید

** : من از ابتدا در آموزش و پرورش خدمت می کردم و 18 سال هم سابقه دارم . اوایل چندین سال معلم کلاس اول بودم که چون با بچه ها بودم شیرین ترین دوران کاریم محسوب می شد بعد از ان چند سالی را در کلاسهای دیگر تدریس می کردم و چند سالی را هم مربی پرورشی در مقطع راهنمایی بودم . مدتی را هم به عنوان مسول امور بانوان در آموزش و پرورش مشغول بودم و آخرین سمتی را هم که در آموزش و پرورش داشتم به عنوان  رئیس هنرستان فنی و حرفه ای آموزش و پرورش  در خدمت بودم که دو مسئولیت  آخرم با عضویتم در دور اول شورای شهر نیز همزمان شده بود . بعد از اتمام عضویتم در شورای شهر ،استاندار وقت جناب آقای پنجه فولادگران مرا دعوت نموده و پیشنهاد مسئولیت بخشداری بخش مرکزی سمنان را دادند. در ابتدا تمایلی برای پذیرش این قضیه وجود نداشت  اما ایشان دلایل متقنی اوردند که به نوعی ما را متقاعد کرد و صلاح بر این شد که مسئولیت را بپذیریم . بعد از پایان مسئولیت بخشداری هم دو سالی به عنوان کارشناس بازرسی در دفتر ارزیابی استانداری مشغول به کار بودم و الان هم که به عنوان کارشناس اسناد مسئولیت دبیرخانه استانداری را بر عهده دارم .

* : در تشکل هایی که برای بانوان شکل داده شده چه فعالیت هایی صورت می گیرد ؟

** : تشکل های مردم نهادی که داریم  با توجه به نیازمندیهایی که در شهر وجود دارد بوده و سعی نمودیم با حضور خود بانوان و هم فکری و هم اندیشی این عزیزانی که در مقاطع و اقشار مختلف هستند سازمان های مردمی را راه اندازی کنیم . یکی از این تشکلها جمعیت زنان نرجس مهدیشهر هست که لفظ نرجس را هم خیلی دوست داریم و با توجه به اینکه در شهری که با نام زیبای حضرت صاحبالزمان (عج) مزین شده هستیم نام مادرشان را برای تشکلهایمان انتخاب نمودیم .  این تشکل یک نهاد فرهنگی و اجتماعی می باشد که من مسئولیت ریاست هیئت مدیره آن را بر عهده دارم و در خدمت خواهران عزیز هستم . تشکل دیگری هم که در خدمت بانوان عزیز هستیم موسسه قرض الحسنه بانوان نرجس مهدیشهر می باشد که در آنجا هم ریاست هیئت مدیره را بر عهده دارم که به هدف اعطای وام و قرض الحسنه  تشکیل شده است . تشکل دیگر موسسه خیریه فدک مهدیشهر می باشد که در آنجا هم عضو هیئت مدیره می باشم که البته آقایان هم در این موسسه هستند . این موسسه هم برای کمک به سرپرست خانوارها و بانوانی که نیاز به کمک داشتند و یا خانواده های آبرومندی بودند که مراجعه به برادران برایشان سنگین و سخت بود راه اندازی شد .

* : با توجه به اینکه در گذشته فعالیت زنان در اجتماع را به یک دید دیگری می دیدند به ویژه در جامعه مهدیشهر که زیاد مورد پسند واقع نمی شد، شما با چنین شرایطی چگونه وارد فعالیت هایی مثل عضویت در شورای شهر شدید؟

** : در واقع این امر مهمی است که عنوان می کنید و دقیقا هم همین طور بود و به خاطر یک سری باورهایی که خیلی درست نبود در شهر ما این مسئله وجود داشت اما اصلی ترین و اساسی ترین و بارزترین عامل  این قضیه حمایت همسرم بود وبه تشویق ایشان بود که عضو شورا شدم . آقای دکتر سعیدی ضمن اینکه انسان متدین و مذهبی هستند به فعالیت اعضای خانواده و اطرافیان در اجتماع و مثمر ثمر بودن برای پیشرفت منطقه و شهر اعتقاد قلبی دارند و برایشان تفکیکی  هم وجود ندارد که حتما آن کسی که می  تواند مثمر ثمر باشد مرد باشد یا زن یاشد . به هر حال چه مرد و چه زن وقتی که وارد اجتماع می شوند شاید بعضی از نقش هایش نیاز به حمایت اعضای خانواده دارد مخصوصا نقش مادری و پدری و همسری که اعضای خانواده کمی باید ان را پوشش دهند و کمک و حمایت نمایند که همسرم هم در تمام این مدت که فعالیت های گوناگونی داشته ام یک حامی خیلی قوی ای برایم بودند . در شورای شهر که بودم گاها پیش می آمد که جلساتی را تا پاسی از شب و یا در مکان های مختلف چه در دفتر شورا و چه در دفتر دستگاههای اجرایی استان و حتی خارج از استان داشته باشیم و یا ماموریت های هفتگی که باید بازدیدی از مناطق مختلف می داشتیم همه اینها را ایشان کاملا حمایت می کردند و همین حمایت ایشان باعث می شد که بتوانم گام مثبت و موثری را برای شهرم بردارم.

* : با آن باورها و جوی که در شهرمان وجود داشت چطور حضور یک زن مورد قبول واقع شد؟

** : در هر کاری حامی شما و کسی که اطراف شما هست اگر مورد قبول مردم باشد و خود فرد هم سعی کند که منطقی برخورد نماید قطعا این باورها اصلاح می شود . خوب اکثریت مردم هم سالیان سال آقای دکتر سعیدی و خانواده شان را می شناختند و از تدینشان و اینکه خود ایشان انسان خیر رسانی هستند مطلع بودند و وقتی هم که در ابتدای شروع معرفی و تبلیغ و سخنرانی در اماکن مختلف همراه من بودند این خودش در واقع خیلی کمک کرد تا باورهای نامناسب و غلطی که وجود دارد اصلاح شود . مسئله دیگر هم به عملکرد خود فرد بستگی دارد وقتی که زنی کاملا محجوب و با حفظ حجابش و رعایت شئونات اسلامی و ضمن حرمت نگه داشتن خانواده و حفظ کیان بنیان خانواده اش وارد جامعه شود و برای اساسی ترین مسائل و مشکلات شهر قدم بردارد و برایش هم فرقی نکند که چه قشری می خواهند مسایل و مشکلات را با ایشان در میان بگذارند و برای همه ارزش و احترام و وقت قائل شود ، خوب این آرام آرام و به مرور زمان باورهای غلط را اصلاح می کند . شاید روز اولی که من تبلیغ را شروع کردم و به معرفی خودم پرداختم بعضی از آقایان می گفتند خانم و زن یعنی مطبخ و مفهومی ندارد که در جامعه باشد ، اما همان ها کسانی بودند که در طی این چند سال همیشه نظرات مثبت خود رابه من منتقل نمودند و با من هم اندیشی می کردند و نظراتی که آنها داشتند در کارکرد ما و راهکارهایی که ما برای حل مشکلات استفاده می کردیم راهکارهای بسیار خوب و مناسبی بود ومن از همین جا از اقشار مختلف ، خاصه از مذهبیونی  صاحب نظر بودند و در این مدت همیشه یار و همراه ما بود ه و ما را قبول داشتند و کمکمان کردند خیلی تشکر می کنم .

* : در حال حاضر فعالیت و حضور بانوان را در سطح شهر چگونه ارزیابی می کنید

** :خوب نسبت به گذشته فعالیتشان خیلی گسترده تر شده و در حال حاضر هم الحمدلله می بینیم که در اکثر صحنه ها و زمینه ها  خانم ها هم پای آقایان و دوشادوش آنها گام برمی دارند و پیش می روند حتی در بعضی از فعالیت ها می بینیم که خانم ها را به دلیل دقت  و ظرافت بینی که در فطرتشان وجود دارد مقبول تر می دانند و در زمینه های مختلف اجتماعی ،اقتصادی ،فرهنگی و ورزشی حضوری چشمگیر دارند و خیلی از آقایان هم به این معتقدند که زنان که نیمی از از جامعه را تشکیل می دهند خود باید برای پیشرفت جامعه قدم بردارند .ما الان در مشارکت های اجتماعی هم می بینیم در بهضی از برنامه ها تعداد حضور خواهران خیلی بیشتر از برادران می باشد و این نشانه پیشرفت فرهنگ اجتماعی خواهران می باشد .

* : چه برنامه های خاصی برای حضور بهتر بانوان در جامعه داشته اید

** : ما در چند سال گذشته و قبل از اینکه کمیسیون بانوان در شورا تشکیل شود اصلا بحث رانندگی بانوان را در سطح شهرمان نداشتیم و شاید خیلی از بانوان مهدیشهری که گواهی رانندگیشان را از شهرهای دیگری گرفته بودند و بزرگ شده شهر های دیگر بودند اینجا و این محیط را برای رانندگی جو مناسبی نمی دیدند اما وضعیت شهر به گونه ای پیشرفت کرد که یکی از تشکل هایی که آن موقع و در زمان شورا و به کمک اعضای امور بانوان تشکیل دلدیم همین آموزشگاه رانندگی بانوان بود که به هر حال بانوان توسط خود بانوان آموزش می دیدند و بعد هم کم کم تردد خانواده را خودشان انجام می دادند و طوری شد که در چندین سال پیش شاید هیچ کس باورش نمی شد که خانمی بخواهد در شهر ما رانندگی کند . الان چیزی به حدود 40 به 60 رانندگی خانم ها می بینیم و این قضیه کمی نیست و کمک می کند به اینکه رفت و آمد خانواده ها تسریع شود و مسائل و مشکلاتی که احتمال دارد به خاطر کمبود وقت اعضای خانواده در خانه پیش بیاید با استقلال خواهران در این زمینه  این مشکلات برطرف می شود. در پی همین قضیه و در همان زمان در کمیسیون تشکل آژانس بانوان را هم داشتیم که برای رساندن دختر خانم هایی که اکثرا از خانواده های مذهبی بودند و توسط رانندگان برادر در دیر وقت ویا مسافت های دور شاید سخت و مشکل بود کارساز شد ، و خوب تعدادی از خواهران آمدند و هم برای خواهران اشتغال ایجاد شد و هم تردد بقیه خواهران با اطمینان خاطر توسط خود بانوان انجام شد . الان هم در آخرین باری که خدمت استاندار محترم رسیدیم پیشنهاد پارک بانوان را دادیم . خوب این پارک بانوان یک نمونه اش را در زمان شورای اول بازدیدی که از شهر همدان داشتیم دیدیم که یک باغ بزرگی با دیوارهای بلند و فضای سبز مناسبی بود که اطرافش هم خلوت  و خالی از ساختمان های بلند و مرتفع بود و خواهران می آمدند آنجا و فعالیت های ورزشی مانند دوچرخه سواری و دیگر فعالیت ها را در یک فضای باز و آزاد انجام می دادند و این در تخلیه انرژی درونیشان خیلی موثر بود و باعث شور و نشاط بسیاری برای این بانوان می شد. به هر حال هر فردی به خصوص دختران جوان ما انرژی هایی در خودشان دارند که اگر ما زمینه را برایشان فراهم نکنیم که به طرز صحیح ومناسبی این انرژی را تخلیه نمایند قطعا دچار مشکل خواهیم شد . ورزش کردن و شورو نشاط داشتن و شاد بودن خواهران جوان یک امر کاملا صحیح و طبیعی است پس اگر زمینه های لازم را فراهم کنیم که این انرژی آنان به صورت هایی تخلیه شود و در عین این تخلیه انرژی برنامه ریزی های مثبتی را هم برای آنان داشته باشیم و آنان را به سمت برنامه های مثبت سوق دهیم حتما موثر خواهد بود و نتایج مثبتی را برای شهرمان خواهد داشت .

* : آیا دختران شما هم در اجتماع فعال هستند ؟

** : تقریبا بله ولی بیشتر نظرشان این است که در درسهایشان وقت بگذارند تا بتوانند از نظر علمی هم پیشرفتی داشته باشند اما ایام فراغت را در تشکل ها همراه هستند.

 

برای مطالعه ادامه این مصاحبه اینجا کلیک کنید .

 

نظر راجع به این مطلب

 

* : قبول دارید که بعضی از مسئولیت های مدیریتی را بانوان بهتر از مردان می توانند انجام دهند ؟

** : ببینید من خودم 26 سال سابقه دولتی دارم و در قسمت ها و پست های مختلف بودم. وضعیتی که الان وجود دارد و در این چند سال از نزدیک شاهد آن بودم این هست که وقتی دو تا مسئولیت یکسان را به یک خواهر و یک برادر می دهند و وقتی مقایسه می کنیم می بینیم که در بیشتر زمینه ها خواهران نتیجه مطلوبتری را به دست می آورند زیرا به خاطر آن ظریف بینی و دقتی که خداوند در خصلت خانم ها قرار داده و هم اینکه احساس مسئولیت خواهران خیلی بیشتر است و شاید وقت و انرزی بیشتری هم بگذارند و با حساسیت بهتر و بیشتری پیگیر مسئولیت و مدیریت و آن کاری که به آنان واگذار شده می باشند .

* : چه تفاوتی بین کار کردن با خواهران و برادران وجود دارد ؟

** : بالاخره چون ما مسلمان هستیم و مسائل شرعی وجود دارد که باید رعایت بکنیم  بعضی از مسائل وجود دارد ،شما نگاه کنید ما وقتی یک داریم که اکثریت ازدحام آن جمعیت برادران هستند حضور خواهران یک مقداری مشکل خواهد بود و یک سری از مسائل و بحث محارم باید رعایت شود و شاید آن جمع یک سری مسائل خاص را همراه خودش داشته باشد . اما در بحث های دیگر که گفتمان و دور میز مذاکره هست چندان موارد چنینی به چشم نمی خورد .

* : به عنوان یک مسئول زن برخورد آقابان به ویژه همکاران مرد با شما چطور است ؟

** : در کل نقش مدیریتی چه خانم باشد و چه آقا ، اگر خودش را به گونه ای در کارها برای زیر مجموعه اش نشان  داده باشد که دلسوز آنها است و پیگیر کارها و قدردان زحمات آنها می باشد  این ارتباط قطعا ایجاد می شود که اعضای زیر مجموعه آن فرد را در هر جنسیتی که باشد به عنوان مدیر خودشان بپذیرند . تلاش ما هم در این چند سال در قسمت های مختلف این بوده است که درخواست های زیر مجموعه را همیشه با تمام تلاش و توانمان و با دلسوزی به مافوقمان  منتقل نمائیم  تا درخواست هایشان به نوعی عملی شود . همچنین همیشه سعی کردیم به گونه ای حتی شده حداقل به صورت لفظی  از زحمات و پیگیری های زیر مجموعه تقدیر و تشکر کنیم و قدردانشان باشیم ،و شهادت آنها نیز بر این قضیه بوده که قدردان تلاشها و زحمات آنها هستیم . و این موجب آن شده که ما در چند سالی که در خدمت برادران بودیم رابطه خوبی به وجود بیاید  و حتی الان جاهایی که چندین سال پیش در خدمتشان بودیم هنوز هم ارتباط و رفت و امد  خانوادگی وجود دارد به دلیل اینکه آن زمان که در یک مجموعه باهم همکار بودیم خیلی خوب همدیگر را درک کردیم .

* : با این مشغله زیاد چطور به خانواده و زندگی خود می پردازید ؟

** : خوب اگر بچه هایم کوچک بودند  صد در صد مشکلاتم بیشتر بود چون بچه های کوچکتر بیشتر وقتشان را در خانه هستند و نیاز بیشتری دارند که پدر و مادر کنارشان باشند اما از زمانی که فعالیت های اجتماعی ام را به صورت جدی تری شروع کردم بچه ها بزرگتر شده بودند و صبح ها که به مدرسه می رفتند و بعداز ظهر ها هم یک سری کلاسهای آموزشی برایشان در نظر گرفتیم که خودشان هم داوطلب بودند و علاقه داشتند  در کلاسها شرکت کنند . به همین خاطر مشکلاتم از این نظر کمتر بود . ان بحث حمایت همسرم هم خیلی کمک می کرد و جاهایی  که برای فعالیت فرزندان نیاز به حضور والدین بود همسرم آن را پوشش می داد ودر بحث کارهای خانه هم تا حدی کمک کارم بود و الحمد لله مشکل خاصی در خانه و خانواده برایم پیش نیامد .

* :برگردیم به عضویت هایی که در نهادهای مختلف دارید  که یکی از انان تشکل توسعه جامع پایدار مهدیشهر می باشد . هدف از تشکیل این نهاد چه بوده است ؟

** : هدف این تشکل رفع نیازهای شهر با توجه به کمبودهایی که دیده می شود می باشد . این تشکل از کسانی که مسئولیت های مختلفی دارند شکل یافته و جلساتی گذاشته می شود ، کمیته بندی هایی انجام می شود و با توجه به مباحث و مصوباتی از جلسه ، جلساتی با مسئولین منطقه ،شهرستان و استان و اگر نیاز باشد با مسئولین کشوری برگزار می شود و مسائل و مشکلات شهر مهدیشهر عنوان و بررسی می شود .

* : با وجود شورای شهر چه نیازی به چنین تشکلی وجود دارد ؟

** : گاهی مسائل و مشکلات هر منطقه ای به گونه ای است که اگر از جوانب مختلف و تشکل های مختلف بر مبانی گوناگون پیگیری شود اثر بخشی ان بیشتر است و زودتر به نتیجه می رسد . مشکلاتی هم که در شهر وجود دارد شورا هم این مشکلات برایش ملموس هست و تشکل های مختلف هم آن را می بینند و مسئولین هم از آن آگاهی دارند ، همه اینها دست به دست هم می دهند و رههایی پیدا می کنند و تجاربی که دارند در اختیار یکدیگر می گذارند و با مسئولین مختلفی که بهتر می توانند این مسائل را در سطح کشور پیگیری کنند مثل نماینده مجلس و یا روسای سازمان ها و یا وزیران و معاونینشان مطرح می نمایند و به رفع مشکل می پردازند . شوراها هم خیلی ها کمیسیون هایی دارند که بعضی از این افرادی که در این تشکل توسعه جامع پایدار مهدیشهر هستند در کمیسیون ها و کمیته های شورا هم فعالیت دارند و این خودش کمک می کند که زحمات دوستان تجمیع شود و نتیجه بهتری به دست بیاید .  در همین راستا آخرین کاری که از طرف این نهاد انجام شد به این شکل بود که تمام مشکلات و مسائل دسته بندی شد و توسط دبیر شورای مرکزی توسعه جامع پایدار مکاتبه ای با شخص استاندار انجام شد و شخص استاندار هم مدیران دستگاههای اجرایی را موظف نمودند که به بررسی مسائل و مشکلاتی که از طرف این نهاد عنوان شده بپردازند و نتایجش را به استاندار گزارش کنند .

* : بر همین اساس توسعه شهر مهدیشهر را چگونه می بینید ؟

** : با پیگیری هایی که این تشکل می کنند و مساعدت هایی که مسئولین شهرستان دارند و با توجه به یک سری  اقداماتی که در بحث مکاتبه با استاندار که خدمتتان عرض کردیم انجام شد و اینکه در شرف تکمیل ادارات با توجه به شهرستان شدن هستیم ارام و آرام به سمت توسعه شهر گام برمی داریم و شاهد پیشرفت مهدیشهر هستیم .

* : شما یه عنوان کسی که در شورای فرهنگ عمومی مهدیشهر فعالیت دارید ، فرهنگ مهدیشهر و آینده فرهنگ مهدیشهر را چطور ارزیابی می کنید

** : شورای فرهنگ عمومی که با عضویت یک سری از اشخاص حقوقی چون امام جمعه شهر که ریاست شورا را بر عهده دارند ، رئیس اداره ارشاد که دبیری شورا را بر عهده دارند ،فرماندار ، روسای دانشگاهها ،نیروی انتظامی ، آموزش و پرورش و روسای بعضی دیگر از دستگاههای اجرایی شهرستان و یک سری هم از اشخاص حقیقی تشکیل شدهاست . در جلساتی هم که برگزار می شود بیشتر مسائل فرهنگی شهر مورد بررسی و تبادل نظر قرار می گیرد . در اخرین جلسه ای که در شورای فرهنگ عمومی شهر داشتیم چند موضوع مطرح شد . یکی بحث خرافه پرستی و میزان رشد و کاهش ان در بین مردم مهدیشهر بود . یکی هم در مورد نحوه برگزاری مراسم شادی و غم و عزاداری ها و افزایش و یا کاهش  تشریفات اینگونه مراسمات بود . و بحث مهم دیگر در مورد حجاب و عفاف در شهر مذهبی ما که از نظر حجاب همیشه نمونه بوده و الا ن چه وضعیتی دارد مورد بررسی قرار گرفت . نظرات شورا هم بر این استوار شد که اولویت کار را در بحث حجاب و عفاف قرار دهیم و سازمان های مردم نهاد مثل همین جمعیت زنان و دستگاه های اجرایی و ادارات و سازمانها با هم کمک نمایند که انشاءالله برای تقویت حجاب و عفاف که یک وظیفه شرعی و قانونی و ملی ما است گام موثری برداریم . در مورد وضعیت فرهنگ مهدیشهر هم با توجه به اینکه در عصر دیجیتال هستیم و ارتباطاتی که وجود دارد در کمترین زمان ممکن می توان از وضعیت دیگر شهر ها و کشور ها آگاهی پیدا کرد و چه بخواهیم و چه نخواهیم بر وضعیت شهر ما و چه دیگر شهر ها تاثیر می گذارد پس در هر منطقه ای به خصوص منطقه خودمان اگر بنیه مذهبی قوی تر باشد می توان مثبت ها را از جاهای مختلف جذب کرده و منفی ها را ترد نمائیم . در همین راستا هم با توجه به اینکه نمی شود کودکان و نوجوانان و جوانان را از اتفاقات مثبت و منفی روزانه محصور و محدودشان کرد پس باید با برنامه ریزی های دقیق و جالب تری آنقدر بنیه مذهبی شان را قوی کنیم  و کمکشان نمائیم که از نکات مثبت تبعیت و الگو برداری کرده و در پی نکات منفی نباشند .

* : با توجه به این ارتباطاتی که بیان نمودید و با توجه به اینکه سایت فرهنگی و اطلاع رسانی سنگسر . آی آر در زمینه اعتلای فرهنگ مهدیشهر تلاش می کند چه راهکارهایی را برای پیشبرد بهتر فرهنگ شهر موثر تر می دانید و پیشنهاد می کنید 

** : خوب تحقیقاتی که شما از مسائل خاص مهدیشهر دارید هر چه بنیانی تر و هر چه عمیق تر باشد و در واقع مطالبی که در سایت قرار می گیرد کاملا عجین با واقعیت های موجود باشد به هر حال پربیننده تر خواهد بود . یکی از راههای پیشرفت هر فردی کسب تجربه از هم سنخ های خودشان هست حا لا استانهای دیگر و شهرهای دیگر هم سایت های مربوط به شهر خودشان را دارند اگر بتوانید باید جلسات و مذاکراتی را با آنها داشته باشید و از تجارب ارزشمندی که آنها خواهند داشت استفاده نمائید . ضمن اینکه شاید شروع کار آنها زودتر از شما بوده و راههایی را رفتند و به بن بست رسیدند که شما برای صرفه جویی انرژی و وقتتان می توانید با استفاده از تجربه آنها این راه را برای خودتان کوتاه کنید و راههای اشتباهی که آنها رفتند را احیانا شما طی نکنید که انشا الله کارتان مثمر ثمرتر باشد .

* : با توجه به اینکه در انجمن کتابخانه های عمومی مهدیشهر هم عضویت دارید بفرمائید که این انجمن چه هدفی داشته و چه کسانی در این انجمن فعالیت می کنند ؟

** :انجمن کتابخانه های عمومی شهر یک انجمنی هست که دستورالعمل ان از تهران ابلاغ شده است . یک اداره کلی دارد به نام اداره کل کتابخانه های عمومی استان با مسئولیت جناب آقای گرامی که در سمنان مستقر است . تمام کتابخانه های عمومی که در شهر ها وجود دارند این انجمن را دارند و به بحث ترویج و توسعه کتابخوانی می پردازند که می تواند به روش های متعدد و پیشرفتهای باشد . در این انجمن طبق دستورالعملی که دارد اشخاص حقوقی عضو هستند مثل فرماندار ،شهردار ،دبیر مدیر کل کتابخانه عمومی استان ،مسئول کتابخانه های عمومی شهر که دبیری انجمن را نیز عهده دار هستند و در ادامه تعدادی هم اشخاص حقیقی عضو هستند که اشخاص حقوقی طبق دستورالعملی که در جلسه حضور پیدا می کنند اشخاص حقیقی را پیشنهاد می دهند و با ارای اکثریت این اشخاص حقیقی می توانند عضویت در انجمن را بر عهده داشته باشند. آخرین بحث و مصوبه ای که در این انجمن انجام شد این بود که ما فقط درصدد آن نباشیم  که کتابخانه عمومی خیلی شکیل و بزرگ و با کتابهای جامع داشته باشیم که مردم بیایند اینجا بلکه ما این کتابها را در بین مردم ببریم و کتابخانه سیار و محلی داشته باشیم به این صورت که در هر منطقه و محله ای که مسجد ،پایگاه بسیج ، آرایشگاه های زنانه و مردانه ، درمانگاه و ... وجود دارد، کتابها را از کتابخانه به چنین مکان هایی منتقل بکنیم  تا خواهران و برادرانی که در این اماکن منتظر می مانند تا خدماتی به آنان ارائه شود و با فرصتی که دارند این کتابها در کنارشان باشد تا با مطالعه این کتابها به علم خود بیافزایند و از وقایع روز مطلع شوند.

* : آیااین کار اجرایی هم شده ؟

** : یک سری در شهرک المهدی و انقلاب و در خیابان صاحب الزمان و همچنین درمانگاه طالب آباد  این کار انجام شد و کتابها به مراکزی که عرض کردم برده شد و  جدیدا هم قرار است دوباره در همان مکان ها و بعد مکان های دیگری که اعلام آمادگی کردند کتابهای جدیدی را ببریم .

* : استقبال مردم از این طرح چگونه بود؟

** : خوب بود. ما هر چه که کتابهای جذاب تری را به چنین مکانهایی ببریم استقبال بیشتر می شود ضمن اینکه الان یکی دو تا از آرایشگاهها هم اعلام آمادگی کردند که ما کتابها را در اختیارشان بگذاریم تا دوستانی که به آنجا مراجعه می کنند بتوانند از این کتابها بهره مند شوند.

* : پیش بینی شما از وضعیت فعلی کتاب و کتابخوانی در مهدیشهر چیست ؟ و آیا آماری در این خصوص ارائه شده است ؟

** :  با توجه به اینکه رسانه های جذاب تری هم وجود دارد و اطلاعات تصویری که افراد به دست می آورند شاید یک مقدار جای کتاب را گرفته باشد ولی کتاب محاسن خاصی دارد که با برنامه ریزی دقیقی که انجمن کتابخانه های عمومی شهر باید انجام دهد و برنامه ریزی های مسئولین منطقه و نخبگان و کسانی که اهل علم و فرهنگ و ادب هستند بتوانیم این جایگاه کتاب و کتابخوانی را توسعه دهیم انشاء الله .در خصوص آماری هم که عرض کردید خوب خیلی از کتابهایی که توسط مردم خوانده می شود اصلا در راستای عضویت در کتابخانه نیست و کتابهایی که در نمایشگاههای کتاب خریداری می شود و دست به دست بین دوستداران و علاقمندان به کتاب انتقال می یابد و مطالعه می شود آمار موجودی نیست که ما بتوانیم آمار آن را داشته باشیم ولی اعضایی که در کتابخانه هستند و عضویت هایی که وجود دارد درصدی از آمارها را نشان می دهد که نشانگر رسمیت داشتن کتاب در اعضای علاقمند می باشد .

* : با توجه به اینکه  سایت فرهنگی و اطلاع رسانی سنگسر . آی آر در سه سال گذشته در زمینه ترویج کتاب و کتابخوانی فعالیت مثمر ثمری داشته چه پیشنهادی برای ادامه این روند در سایت دارید ؟

** : ببینید خیلی از فعالیت ها یک بانی در شهر دارد و در بحث کتابخوانی هم اولین بانی که به ذهن خطور می کند همین کتابخانه عمومی شهر می باشد اگر شما بتوانید تعاملی با آنها داشته باشید در پیشرفتتان خیلی موثر است. فعالیت هایی که ما داریم فرض بفرمایید همین فعالیت فرهنگی و اجتماعی که ما در دفتر جمعیت زنان داریم با کسانی که متولی بحث فرهنگ در جامعه هستند همیشه در ارتباطیم و یا اگر هم بحث های دیگری داشته باشیم مثل بحث  زیست محیطی که داریم با اداره محیط زیست در ارتباط هستیم . هر سایتی و هر نویسنده  کتابی برای پیشرفت خودش و برای اینکه محصولی که زحمت می کشد تا ان را به دست آورد و ارایه دهد و جامه تر و جذاب تر باشدباید با متولیان اصلی آن در تعامل باشد اگر انشاءالله شما هم در این راستا بخواهید فعالیتی داشته باشید و با مسئولین اصلی اش صحبت بکنید و جلساتی داشته باشید  ما این ارتباط را برقرار می کنیم و این می تواند برای پیشرفت کار خودتان و جذاب تر شدن محصولاتتان و بالا بردن کیفیت مطالب سایتتان خیلی خیلی موثر باشدو هر چقدر مطالبتان جامع تر باشد پس زحمات شماهم بیشتر به نتیجه می رسد .

* : نظر شما در خصوص انتشار سالانه فرهنگی و اقتصادی مهدیشهر که در سال گذشته توزیع شد چیست ؟

** : خوب است .یکی از ابعاد توسعه شهر بحث اقتصادی آن  و همچنین بحث  سکونت مردمشان هست که اینها به هم وابسطه هستند . در هر حال هر فردی برای امرار معاشش در جایی سکونت می کند که بتواند در حد نرمال امرار معاش کند اگر اطلاع رسانی فروشگاه ها و مغازه ها و فعالیت های اقتصادی در بین مردم یک منطقه درست صورت نگیرد و مردم از آن بی اطلاع باشند برای رفع نیازهایشان به مناطق دیگر مراجعه می کنند و دوستانی که در منطقه فعالیت اقتصادی دارند حتما آسیب می بینند و برای جلوگیری از این آسیب مجبور به هجرت از آن شهر می شوند پس برای اینکه این اتفاق نیافتد فعالیت های اینچنینی یعنی اطلاع رسانی مغازه ها و فروشگا ها و فعالیت  اقتصادی که در شهر وجود دارد چیز بسیار خوبی است .

* : پیام یک خواهر فعال مهدیشهری به همشهریان عزیز چیست

** : همه این مباحثی را که من خدمتتان عرض کردم اولین حسنش را برای شخص خودم دیدم که باعث پویایی و بالندگی خودم شد و هر چقدر هم سنم بالاتر می رود علاقه ام به یادگیری و عشقم به فعالیت های اجتماعی بیشتر می شود و روز به روز هم سعی می کنم با دوستانی که تجارب مختلفی دارند بیشتر معاشرت داشته باشم و تجارب آنان را کسب کنم تا برای شهرم قدم مثبتی بردارم. از همشهریان بزرگوار هم می خواهم که در زمینه فرهنگ اجتماعی و علمی فعالیتشان را بیشتر نمایند به ویژه خواهران مهدیشهری که خانم های بسیار باسلیقه و غیرتمندی هستند و علاوه بر اینکه مردان ما غیرتمندند خانم ها هم مثل مردها غیرتمندند و وقتی زنان مهدیشهری را با خیلی از زنان شهرهای دیگر مقایسه می کنیم می بینیم که تحمل سختی هایشان بالاتر است و زنان راحت طلبی نیستند و حاضرند یک مقدار مسائل و مشکلات را متحمل شوند اما شرایط مطلوبتری را به دست بیاورند. در هر کدام از زمینه ها که خواهران همشهری بیشتر فعالیت نمایند و خودشان را تقویت کنند اثرات مثبت آن ابتدا برای فرزندانشان حاصل می شود و بعد هم در ادامه برای جامعه موثر خواهند بود. و باید تلاش شود از این نعمتی که خداوند به ما داده نهایت استفاده را ببریم و به امید خدا توانمندی های بالقوه خود را تبدیل به بالفعل نمائیم تا خودمان و جامعه مان از آن بهره مند شویم .

* : در پایان اگر حرف ناگفته ای باقی مانده می شنویم

** : آرزوی سلامتی و موفقیت خود شما و همه بانوان و عزیزانی که برای اعتلای شهر و منطقه فعالیت می کنند را خواستاریم و امیدوار هستیم که دوستیهای بین کسانی که برای شهر قدمی برمی دارند آنقدر زیاد باشد که همه دست در دست هم نه به صورت موازی بلکه در کنار هم طوری که انشا الله زحمات همه بتواند موثر باشد برای آبادانی و توسعه شهر مهدیشهر فعالیت بکنند .

* : با سپاس از شما که وقت گرانبهایتان را در اختیارمان قرار داده و در این گفتگو شرکت نمودید.

 

با تشکر از مسئولین جمعیت زنان نرجس مهدیشهر که امکان این مصاحبه را فراهم نمودند

 

نظر راجع به این مطلب

       
Tags: در, از, به, با, مهدیشهر, که, برای, این, های, می, را, شهر, هم, بود, بانوان

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن