You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

پنجشنبه, 09 بهمن 1399

یک قرن پیشینه در ییلاقی به نام چپک

ایمیل پرینت PDF

 در بین ایلات عشایر سراسر کشور هیچ یک قلمرو گستره ایل باسابقه سنگسری را نداشته به طوریکه امروزه بخش هایی از مراتع استان های تهران ، قم ، مرکزی ،قزوین، مازندران ، گلستان ، خراسان رضوی ،خراسان شمالی ، خراسان جنوبی و یزد همچنان در اختیار عشایر ایل سنگسر قرار دارد و در گذشته استان های سیستان و بلوچستان و کرمان نیز در قلمرو این ایل بوده است . آنچه ما را در معرفی ییلاقات و قشلاقات سنگسری ها ترغیب نموده است همین  قلمرو وسیع  و بی نظیر عشایر  سنگسری و نیاز به معرفی این افتخارات است و بنا داریم ازین پس به صورت تخصصی تر به این مسئله بپردازیم لذا از کلیه همشهریان عزیز و علاقمند در جهت معرفی ییلاقات و قشلاقات سنگسری ها دعوت به ارسال عکس و مقاله داریم ، شما میتوانید گزارشی مانند گزارش زیر از ییلاق یا قشلاق خود یا اقوام و نزدیکانتان تهیه و به ما ارسال دارید .

  

ییلاق چپک واقع در منطقه پلور ییلاقیست که بیش از یک قرن قلمرو ایل سنگسری ( طایفه عبدالحسینی ) بوده است و به علت حفظ سنت های ایل سنگسری و همچنین موقعیت آب و هوایی و جغرافیایی همواره مورد توجه دانشمندان و هنرمندان علاقمند بوده است . جناب آقای دکتر جابر عناصری سالیان سال برای پژوهش در این ییلاق مهمان سنگسری ها بودند و آقای دکتر نادعلیان هنرمند خوش ذوق سنگسری بارها برای استفاده از مناظر این منطقه جهت عکاسی و حجاری به چپک آمده اند و بسیاری دیگر از این دسته علاقمندان که جهت اختصار به ذکر همین دو مورد اکتفا میگردد . 

 در این ییلاق عشایر با بهره گیری از روش های علمی و تلفیق آن با روش های سنتی به دامداری می پردازند . دانش بالا و استفاده از روش های حفظ مرتع باعث گردیده است این ییلاق از پوشش مناسب گیاهی بهره مند باشد که زیبایی فصل ییلاق را در آن دو چندان می نماید ، در آینده در خصوص مرتع داری پیشرفته این ییلاق مقالاتی تخصصی ارائه خواهد شد . نکته جالب در خصوص چپک حضور بیش از 30 خانوار در گذشته ای نه چندان دور  در آن است که تمامی جوانان این ییلاق دارای تحصیلات عالی هستند و  چندین دکتر و مهندس در رشته های مختلف دانشگاهی هم پای پدران خود فعالیت می کنند و یا حداقل به ایشان کمک مینمایند ، لازم به ذکر است مسئولین سایت فرهنگی و اطلاع رسانی سنگسر . آی آر نیز در این ییلاق حضور داشته و بیشترین تصاویر و مقالات تحصصی مورد استفاده در سایت فرهنگی و اطلاع رسانی سنگسر . آی آر و کتاب سالانه فرهنگی اقتصادی مهدیشهر  از این منبع تامین گشته است . 

 برای اینکه بیشتر با این ییلاق آشنا شوید سفری دیجیتال خواهیم داشت به این ییلاق ....

ابتدا روی تصویر زیر کلیک کنید . 

 پس از کلیک کردن وارد فضای Google Map  میشوید که اطلاعاتی از ییلاق چپک به شما خواهد داد . میتوانید چرخی در منطقه زده و از مسیر آبی مشخص شده در نقشه به پلور هم سفری کنید ! میتوانید نظرات خود را نیز ثبت نمایید و به ییلاق چپک امتیاز دهید!!

 البته این تصاویر ماهواره ای مربوط به پاییز است و اگر در تابستان تهیه میشد شاهد سیاه گوت های سنگسری و گوسفندان میبودید ...

در پایان دست اندر کاران سایت فرهنگی و اطلاع رسانی سنگسر . آی آر از کلیه همشهریان علاقمندی که قصد سفر و مشاهده از نزدیک  به این ییلاق را دارند دعوت می نماید تابستان سال آینده تشریف فرمایی نموده تا از وجود تک تک همشهریان استفاده نماییم . آدرس ییلاق چپک : جاده هراز - پلور - ییلاق چپک ( آدرس دقیق تر در نقشه با رنگ آبی مشخص شده است ) .

نظر راجع به این مطلب

   Tags: در, از, به, که, است, این, های, فرهنگی, سنگسری, می, را, عشایر, ییلاق, چپک, ایل

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن