You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 29 مهر 1399

سنگسر کجاست ؟

ایمیل پرینت PDF

 

 

استان سمنان که شامل پنج شهرستان سمنان ، دامغان ، شاهرود و گرمسار ، مهدی شهر می باشد با وسعت 95815 کیلومتر مربع از شمال به استان مازندران و گلستان ، از جنوب به استان اصفهان ، از مشرق به استان خراسان و از مغرب به استانهای مرکزی و تهران محدود است و مرکز این استان شهر سمنان است .

سمنان شهری است واقع در حاشیه کویر ، با تابستانهای گرم و خشک و گاه غبار آلود و زمستانهای نسبتاً ملایم و بارندگی خیلی کم ، یعنی از تهران گرم تر ، خشک تر و دارای وضع نیمه کویری است ، ولی شهرستان مهدی شهر مخصوصاً بخش شهمیرزاد ، با فاصله خیلی کمی از شهر سمنان ، با قرار گرفتن در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز یکی از خوش آب و هواترین نقاط ییلاقی کشور به حساب می آید و در زمستانها اکثراً از برف و یخ پوشیده می شود . ( شهر مهدی شهر تا قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی به سنگسر معروف بوده است که پس از انقلاب با همدلی و همگامی مردم و مسئولین به شهر امام زمان ، مهدی شهر تغییر نام یافت  و اخیراً با تلاش مردم و عنایت ریاست محترم جمهوری دکتر احمدی نژاد شهر مهدی شهر پس از طی مراحل قانونی و کشوری به شهرستان تبدیل و به تصویب هیئت دولت رسیده است و مراحل اداری آن طی می شود)

شهر مهدی شهر خصوصیات دیگری هم  دارد مثلاً خوش آب و هوا بودن آن در نزدیکی کویر باعث می شود که در تابستان عده زیادی از اهالی تهران ، مازندران ، سمنان و ... که بیشتر آنها را شهمیرزادیهای مهاجر تشکیل می دهند به شهمیرزاد و مهدی شهر رو آوردند ، به طوری که جمعیت شهمیرزاد در تابستان و زمستان چند هزار نفر اختلاف دارد و جنبه توریستی به آن می دهد ، بر عکس در مهدی شهر که به فاصله خیلی کمی از آن و در همین محوطه جغرافیائی قرار دارد ، در تابستان از تعداد ساکنین کاسته می شود ، زیرا عده ای از دامداران آن با خانواده خود به مراتع ییلاقی دامنه البرز کوچ می کنند .

موضوع دامداری در مهدی شهر ، جلب توجه زیادی می نماید ، به طوری که در نزد اهل فن دارای معروفیت خاصی است و در سایر نقاط ایران نظیر آن کمتر دیده می شود ، دامداران مهدی شهر به روش خاص خود از مراتع قشلاقی حوالی طبس تا مراتع ییلاقی پِلور و بالاتر از آن را مورد استفاده قرار می دهند و محوطه وسیعی از سرزمینهای گرم و سرد خارج از مهدی شهر مورد چرای دامهای آنها قرار می گیرد . همین درگیر شدن با طبیعت و کوهستانی بودن منطقه ، مردم مهدی شهر را سخت و مقاوم کرده است ، به صورتی که مهدی شهریها از قدیم به سلحشوری معروف شده اند .

قدیمی بودن مهدی شهر و پاره ای از جنبه های اجتماعی آن مانند لهجه ویژه مهدی شهر و شهمیرزادی ، مذهب ، بعضی نکات اخلاقی و اشخاص مشهوری که از این شهر برخاسته اند نیز از خصوصیات آن به حساب می آید .

اقتصاد شهر مهدی شهر در درجه اول متکی به دامداری ، باغداری ، بازرگانی و قالی بافی است ، از لحاظ کشاورزی فقط درجزین ، یکی از دهات مهم مهدی شهر ، حائز اهمیت نسبی می باشد و شهمیرزاد از لحاظ باغات میوه سرد سیری و معتدل مشهور است و کشت علوفه مخصوصاً در قسمت شمال غربی ( چاشم ) رواج دارد ، ولی زمین های زراعتی منطقه محدود و کم وسعت است ، زیرا تمام شهر را کوهستانهای صخره ای و بلند فرا گرفته و در فواصل این کوهها است که کفه هایی فراهم شده و آبادیهایی ایجاد گشته ، مثلاً ده صوفیان کاملاً در دامنه کوهها قرار گرفته است ، به هر صورت شهر مهدی شهر فقط مقدار کمی از مصرف غلات و تنها پاره ای از سایر مایحتاج خود را از زمین هایش فراهم می کند .

در شهر مهدی شهر معادن نسبتاً زیاد و متعددی وجود دارد که از بعضی از آنها بهره برداری می شود و سرمایه گذاریهای صنعتی عظیمی در طالب آباد چسبیده به مهدی شهر وجود دارد .هنرهای دستی جالب به خصوص کار بر روی پشم و پارچه از قدیم در مهدی شهر مرسوم بوده است و قالی بافی نیز در این شهر رواج قابل توجهی دارد . سرچشمه گل رودبار که یکی از منابع آب سمنان می باشد در مهدی شهر قرار دارد که در سالهای اخیر متأسفانه به دلیل بهره برداری از این منبع برای استفاده اهالی سمنان از میزان آب دهی آن بسیار کاسته شده است . غار دربند واقع بین مهدی شهر و شهمیرزاد ، یکی از غارهای معروف و جالب کشور می باشد که هر ساله عده ای از آن بازدید می کنند. به هر حال شهر مهدی شهر مجموعه نسبتاً متنوع و قابل توجه و شایسته بررسی را در بر گرفته است که می تواند نظرها را به خود جلب کند .

 

 

Tags: در, از, به, با, که, است, آن, می, مهدی, را, شود, سمنان, شهر, قرار, دارد

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن