You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 29 مهر 1399

غار دربند مهدیشهر، نمونه بارز خلقت

ایمیل پرینت PDF

میلیونها سال از خلقت انسان می گذرد و هنوز آغازین ایام  زندگی بشر کشف نشده است و تاریخ دقیقی از خلقت زمین در دست نیست چه اینکه عده ای اعتقاد به عمر 5/4 میلیارد ساله زمین دارند و زمین تاکنون تغییرات خاصی را به خود دیده است . اقیانوسها و خشکی جای خود را به یکدیگز داده اند و در این مدت سنگها نیز تغییرات خاصی  گرفته و پیدایش فضاهای خالی در نقاط مختلف پوسته زمین ، مکانهایی را پدید آورده است که به آن اصطلاحا غار گفته می شود .

در ایران بیشتر غارهای موجود آهکی هستند و از نمونه های بسیار جذاب و باور نکردنی خلقت الهی می توان به غار علی صدر همدان ، کلته خور زنجان و دربند مهدیشهر اشاره کرد .

موقعیت غار :

غار دربند در فاصله حدودا 20 کیلومتری شمال سمنان دو کیلومتری شمال غربی شهر مهدیشهر و در قسمت میانی رشته کوههای البرز قرار گرفته است و دهانه غار در کمرکش کوه زیبا و برافراشته ای در دره سرسبز دربند جای گشوده است .

زمان و چگونگی تشکیل غار :

غار دربند مهدیشهر شکل گرفته از دوران تریاس از دوره مزوزوئیک بوده و در دوران ژوراسیک بر اثر چین خوردگی بالا آمده که با این تعاریف میتوان گفت که غار تقریبا 140 میلیون سال قبل به صورت کاملا طبیعی و آرام شروع به شکل گرفتن نموده است و از همان زمان و در اثر ریزش باران و ترکیب آب با گاز کربنیک هوا ،اسید کرمنیک (H2CO3) را به وجود آورده که این ماده پس از عبور از شکاف سنگها و خاکها و ترکیب با آنها و حل سنگهای آهکی در خود بی کربنات کلسیم محلول را می سازد 2ca ( H2CO3) =CaCO3  +H2CO3 و پس از خروج بی کربنات ساخته شده از غار (به انحا ء مختلف) جای خالی به وجود آمده غار را شکل می دهد.

زمان کشف غار :

غار دربند مهدیشهر در سالیان دراز توسط ساکنین مناطق کشف و مورد استفاده قرار می گرفت چه اینکه وجود زیور و آلات قدیمی که در سال 1335 توسط یک دسته چهار نفری و برای نخستین بار که کوهنوردان ایرانی در حین بررسی غار به شئ جالبی برخوردند ، مبین این امر می باشد ، کما اینکه عده ای از صاحب نظران اعلام داشته اند که در زمان حمله مغول به ایران جمع کثیری از ساکنین منطقه از ترس قتل عام به این غار پناه آورده اند که پس از ردیابی از سوی سپاهیان مغول و به صورت دسته جمعی در داخل غار به قتل رسیده اند تا اینکه در سال 1325 غار توسط هیئت کوهنوردی ایران مورد بررسی و کاوش قرار گرفت و در سال 1327 یک گروه 4 نفری از کوهنوردان به قصد کشف غار به داخل آن عزیمت نموده و موفق به کشف آن شده و این خبر در مجله نیرو و راستی منعکس و از این زمان غار دربند مهدیشهر یکی از هدفهای برجسته غارنوردان و کوهنوردان گردید . و پس از کشف زیور و آلات قدیمی در غار وجه دیگری به آن دست داد و هدف پرنعمت کوهنردان شد و پاره ای نیز از این رهگذر بی نصیب نمانده و به اشیای ذی قیمتی دست یافتند که این امر دیدار غار را چندی برای مشتاقان شهری دشوار کرد و اینگونه بود که این غار به عموم مردم دل گشود .

قدیمی ترین آثار کشف شده که نشان از استفاده از غار را دارد به قرن پنجم هجری و مستند ترین آن سکه طلایی است که اگر چه قسمتی از آن شکسته اما خط کوفی آن نشان دهنده آن است که مربوط به اواخر دوره سلجوقی و اوایل حمله مغول است و کاسه های لعابی معرف بگبری کار مازندران و سفالهای ظریف کار گرگان از صنایع قرن 6-5 هجری قدیمی ترین آثاری است که از غار به دست آمده است همچنین در تاریخ ثبت است که در حکمرانی اسپهبدان طبری در دوره سلجوقیان و جنگهای آنان با اسماعیلیه غار مورد استفاده مردم قرار گرفته است که از آن به عنوان پناهگاه بهره گرفته اند .

مشخصات غار :

غار کاملا آهکی و شکل گرفته از رسوبات آهکی بود که به مرور زمان حاصل شد و احیانا باید دومین غار آهکی کشور پس از علی صدر همدان باشد . مدخل غار شگفت انگیز دربند به عرض 75/2  متر ، ارتفاع آن 3 متر و طول 24 متر می باشد که پس از عبور از دهانه به تالار تقریبا بیضی شکل به طول بیش از 95 متر که عریض ترین قسمت آن بیش از 36 متر بوده به ارتفاع 27 متر با حالتی ساده و بدون پیچ و خم می رسیم . با توجه به زمان تشکیل غار به مقدار فراوان آهک و املاح دارد . و از این رو سراسر آن پوشیده از ستونهای بزرگ برخواسته از زمین (استلاگمیت با ارتفاع 12 متر و قطر متوسط 85/2 متر ) و آویخته از سقف (استلاگتیت که به طریق سحر آمیزی از بالای غار آویزان شده است) می باشد. و افسوس که غارتگران بی انصاف این شگفتیهای کمیاب طبیعت را نابود ساخته اند چه اینکه در این تخریب دست طبیعت نیز بی دخیل نبود و در اثر زمین لرزه های زیاد ستونهای عظیم و سنگین و تخته سنگهای بزرگ غار را جابجا نمود و نمای آن را تا حدی تغییر داده است . کف غار سنگلاخ ، دارای پستی و بلندی های زیاد بوده و در اثر رطوبت هوا گل و لای اکثر نقاط ان را پوشانده است و با وجود اینکه هنوز انتهای غار پیدا نشده و عموما طول ان را چندین کیلومتر تخمین می زنند ، احتمال اینکه تمام غار اینگونه باشد زیاد است .

در کنار راست غار و در یک ستون بزرگ داخل غار حوضچه آب صاف و کوچکی وجود دارد که سراسر سال آب در آن وجود داشته و در اثر آزمایش از آب معلوم شده که قابل شرب نیست و مقدار زیادی املاح دارد و کف آن انباشته از گل و لای است و گودی آن در هنگام پر آبی 57 سانتیمتر ، طول 9 متر و عرض 4 متر می باشد . هوای غار نسبتا خنک بوده و در قسمت انتهایی غار که تاکنون کشف شده است 15 درجه سانتیگراد برودت داشته و به طور متوسط 10 درجه اختلاف حرارت با هوای بیرون دارد .

حفره انتهای غار محوطه کوچکی به ابعاد 35/3 در 75/3 متر که در گوشه شمالی انتهایی غار قرار دارد و سطح آن چند متر از کف غار بالاتر است و یک قسمت از ان با ستونهای استلاگمیت آراسته شده است و کف آن خاکی که با کمی دقت می توان یافت که محل سکونت و زندگی بوده است .

در حال حاضر و با مساعدت مسئولین استان ، شهرداری مهدیشهر مسئولیت نگهداری و مرمت غار را عهده دار شده است و با توجه به عزم راسخ مسئولین امید می رود با حمایت های مقامات ایرانگردی و جهانگردی این پدیده شگفت انگیز جهان به یک مرکز توریستی تبدیل و انشاءالله به رونق اقتصادی کشور کمک نماید .

Tags: در, از, به, با, که, است, این, آن, می, را, شده, غار, متر, کشف, دربند

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن