You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

جمعه, 02 آبان 1399

قلعه های سنگسر

ایمیل پرینت PDF

 

در سنگسر دو قلعه هست که یکیرا «ژرین قلی» یعنی «قلعه بالایی» و دیگری «پایین قلی» یعنی قلعه پایین می نامند و بنیاد هر دو از دوران کهن است و در دوره های بعد به ویژه دوره ساسانیان ترمیم و مورد استفاده قرار گرفته است. از دو دژ مذکور قلعه پایین کهنه تر است و احداث آن باید همزمان با ساختن معبد آناهیتا در «راوند» باشد. معمرین و معتقدین می گفتند این دو دژ به وسیله راهی زیرزمینی به هم پیوسته بوده است و هرگاه خطری از هجوم دشمنان پیش می آمد که دفع آن میسر نبود مردم سنگسر که در دامنه این دو دژ مسکن داشتند به درون آن پناه می جستند و از طریق راهرو زیرزمینی رفت و آمد می کردند و کمتر به آنها دسترسی پیدا می شد.

بنیاد مسجد پامنار سنگسر نیز از بقایای عهد ساسانیان است که احتمال داده می شود در آن جا پرستشگاه یا آتشکده ای بوده و در دوره اسلامی هماننند دیگر آتشکده های ایران به مسجد تبدیل شده است. شبستان این مسجد دارای پی ستون های عظیم بوده که با پی ستون های تاریخانه دامغان که از بناهای مشهور دوره ساسانیان است و بعد تبدیل به مسجد شاه شد شباهت دارد.

 

Tags: در, از, به, که, است, آن, های, سنگسر, می, دو, قلعه, دوره, مسجد, دژ, ساسانیان

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن