You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

جمعه, 09 خرداد 1399

موقعیت جغرافیایی ( وسعت و آب وهوا ) مهدیشهر

ایمیل پرینت PDF

 

شهر مهدی شهر در گوشه شمال غربی شهرستان سمنان و شمال و شمال غربی شهر سمنان به فاصله کمی از آن قرار داد و محدود است از شمال به شهرستان ساری از شمال غربی به استان مازنداران از مغرب به شهرستان فیروزکوه از شهرستان دماوند  از جنوب و جنوب شرقی به شهرستان و حومه و از شمال شرقی به دهستان آهوان از شهرستان سمنان .

نتیجه محاسبه طول و عرض جغرافیایی بخش چنین است :

َ38، 35 35َ ،  35 درجه عرض شمالی و َ35 53  53 درجه طول شرقی نسبت به گرینویچ شهر سمنان و حومه در یک محوطه نسبتاً وسیع و هموار تقریباً محصور در رشته کوههایی قرار دارد که کوههای شمالی مرتفع ترین و مهمترین آنها است . وقتی از این شهر در جهت شمال و شمال غربی حرکت کنیم ، پس از طی چند کیلومتر راه نسبتاً مستقیم ، به اولین ارتفاعات می رسیم که می توان آن را ابتدای شهر مهدی شهر به حساب آورد . از اینجا به بعد راه کم عرض و آسفالته سمنان شهمیرزاد با پیچ و خم و با افزایش مرتب ارتفاع از سطح دریا ، از کنار در جزین ،طالب آباد ، مرکز مهدی شهر ، زیارت و دربند می گذرد و به میدان مرکزی شهمیرزاد منتهی می گردد . این راه با زاویه ای ، از شهمیرزاد به صورت راهی شنی خاکی در جهت شمال شرقی امتداد می یابد و با عبور از کنار ده صوفیان ، از گردنه ی ( بشم ) سرازیر می شود و پس از عبور از رضا آباد و منطقه حفاظت شده پرور به فولاد محله و کیاسر و بالاخره ساری می رسد ، یعنی شهرستان سمنان از طریق مهدی شهر به شهر ساری اتصال می یابد . از میدان شهمیرزاد راه دیگری در جهت شمال غربی نشأت می گیرد که به زحمت اتومبیل رو می باشد ، این راه پس از عبور از هفت چشمه و شیخ چشمه سر و کاهش و وارشک ، به طرف بشم سرازیر می شود وبه تالاج ،آساران ، هومند و کمی بعد به چاشم و به استان مازندران می رسد ، ولی بین چاشم و پل سفید در راه مازندران ارتباط درستی برقرار نیست . از بشم راه صعب العبوری که به سختی می توان آن را ماشین رو حساب کرد در جهت جنوب غربی و مغرب جدا می شود و این قسمت را به گورسفید یعنی را ه فیروزکوه سمنان می پیوندد .

وسعت :

مساحت شهر مهدی شهر در حدود 1100 کیلومتر مربع می باشد . محیط بخش 138 کیلومتر ، بزرگترین طول ( شمالی  - جنوبی ) 42 کیلومتر ، بزرگترین عرض ( شرقی ، غربی ) 42 کیلومتر ( دو خط مستقیم عمود بر هم ) و بزرگترین خط مستقیمی که دو نقطه از منطقه را به هم وصل می کند  ( جنوب غربی شمال شرقی ) 51 کیلومتر حساب شده است .

آب و هوا :

یکی از مشخصات مشهور شهر مهدی شهر ، این است که با وجود قرار گرفتن در مجاورت حاشیه کویر ، دارای آب و هوایی ملایم و مطبوع در تابستان می باشد و در عوض در زمستان بیشتر روزها پوشیده از برف و دچار یخبندان بوده و گاه و بیگاه راههای آن جهت رفت و آمد مشکل می باشد .   

 

 

Tags: در, از, به, که, شهرستان, می, مهدی, سمنان, شهر, راه, شمال, غربی, کیلومتر, شرقی

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن