You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

شنبه, 03 آبان 1399

چکیده تحقیق بررسی آداب و رسوم مردم مهدی شهر ( سیزده تیرمُ)

ایمیل پرینت PDF

 

 

 

بررسی آداب و رسوم مردم در نقاط مختلف ایران از اهمیت به سزایی برخوردار است . آداب و رسوم ریشه در تاریخ و فرهنگ ایرانیان دارد که شجره نامه و یا سابقه درخشان این سرزمین را در طول تاریخ نشان می دهد . با توجه به گذشت زمان و تغییرات صورت گرفته در تکنولوژی ، چه بسا گرد فراموشی بر صفحه گسترده برخی از رسوم نشانده شده است که بر کنار کردن اینگونه گرد و غبار میسر نمی گردد مگر به پشتوانه همت و پشتکار والای مردم شناسان و فرهنگ پژوهان عرصه مردم شناسی در جای جای ایران ، که حضور اینگونه اشخاص در شهرهای مختلف قابل توجه است . مردم مهدی شهر نیز همانند دیگر مردم افتخار آفرین ایران دارای آب و رسوم و آیینهای خاص منطقه خود می باشند . این آداب و رسوم در جهات مختلف چون ازدواج ، شب چله ، زایمان ، مرگ و میر و ... قابل بررسی است . در بررسی آداب و رسوم مردم مهدی شهر نمونه موردی جشن سیزده تیرمُ(تیرم یی سیزده) ، که یکی از آداب و رسومی است که در میان مردم این شهر از گذشته تا امروز برگزار می شود . این رسم به نوعی ریشه در تاریخ ایران دارد و با بررسیهای صورت گرفته در دیگر نقاط ایران نیز به نحوی برگزار می شود .

مردم مهدی شهر دارای تقویمی هستند که این تقویم بر اساس ماه و سال سنگسری(نام قدیم مهدی شهر) تهیه شده است . این تقویم ، همانند تقویم دیگر ( هجری شمسی ، میلادی و ... ) دارای 12 ماه به نامهای مختلف می باشد . شروع این تقویم  ...

 

 برای مطالعه ادامه مطلب بر روی لینک ادامه مطلب کلیک کنید . 

لازم به ذکر است که این تحقیق به تفصیل در بخش مقالات مربوط به مهدیشهر اضافه خواهد شد .

نظر راجع به این مطلب

 

 

 

 

 

شروع این تقویم از شانزده فروردین هر سال برابر با اول مس مُه می باشد . اولین روز هر ماه را وَرمز گویند که به اعتقادشان روزی پر برکت است و آداب و رسوم خاص خود را دارد . سیزده تیرمُ بر اساس تقویم سنگسری ، مقارن با فصل پاییز و آبان ماه می باشد و دارای رسوم خاص خود می باشد، که شامل دعوت بزرگان از اقوام و خویشاوندان در منزل بزرگ خانواده ، تهیه برنج مخصوص این شب که به سیزده تام معروف و سیزده نوع مواد در آن استفاده می شود و همچنین تفأل ، لال بازی ، آب پاشی و ... از دیگررسوم است . طبق بررسیهایی صورت گرفته این رسم در دیگر نقاط ایران به جشن تیرگان معروف است و بر اساس محل و منطقه نام بومی و محلی خاص دارد . در تقویم ایران فلسفه وجودی این جشن را به دلایل گوناگون و تاریخی نسبت می دادند و باورهای مختلفی جهت برگزاری آن وجود داشته است . داستان آرش کمانگیر جهت نشان دادن مرز ایران ، روز قلم و نویسندگان ، جشن آبریزگان از جمله باورهای این جشن است به نوعی این باورها در باور مردم مهدی شهر نیز وجود دارد ، ولیکن آنچه باعث تمایز در برگزاری این جشن با دیگر نقاط ایران شود، زمان برگزاری آن می باشد بدین معنی که این رسم در نقاط ایران در تیر ماه برگزار می شود و در مهدی شهر در آبان ماه برگزار می شود که این تفاوت از تقویم مهدی شهریها نشات می گیرد . پخت برنج معروف به نام سیزده تام نیز از دیگر تمایز برگزاری این رسم می باشد . نوع پوشش زنان و مردان در این شهر و برگزاری آن در این شب و رسوم خاص آن  مورد توجه می باشد . مر دان از لباس خاص در رنگهای مختلف ، جوراب وکلاههای پشمین ، عبا و ... و زنان از چادر پشمین چارخونه در رنگهای قرمز و سیاه ، روسریهای پشمین و بزرگ ، پیراهن به نام گژین که به نحو زیبا شماره دوزی شده است بر تن دارند . این نوع پوشش نشان از پای بندی به فرهنگ بومی و محلی می باشد .

وجود کودکان و نوجوانان و همکاری آنان در این مراسم با بزرگان ، بیان اهمیت تعلیم و تربیت و انتقال این رسم به نسلهای آینده است و بازگو کردن علت برگزاری این رسم از سوی بزرگان به کودکان و نوجوانان در استوار نمودن این رسم و انتقال آن به آیندگان حائز اهمیت است .

در این بررسی تلاش شده است این رسم را ، با توجه به دیگر نقاط ایران مورد توجه قرار داده و به بومی و محلی بودن آن تاکید گردد و به این سوال که در کنار دیگررسوم مردم مهدی شهر علت وجودی رسم سیزده تیرمُ چیست، پرداخته شود.

این تحقیق شامل شش فصل می باشد که در فصل اول به مونوگرافی شهر ، فصل دوم موقعیت تاریخی و فرهنگی، فصل سوم اوضاع اجتماعی، فصل چهارم اوضاع اقتصادی، فصل پنجم آداب و رسوم مردم و در فصل ششم رسم سیزده تیرمُ در مهدی شهر پرداخته شده است.

 

لازم به ذکر است که این تحقیق به تفصیل در بخش مقالات مربوط به مهدیشهر اضافه خواهد شد .

Tags: در, از, به, که, است, این, می, مهدی, مردم, شهر, بر, ایران, رسوم, آداب, تقویم

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن