You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 30 شهریور 1400

بارخونه سنت فراموش شده سنگسری ها

ایمیل پرینت PDF

مقدمه

مردم مهديشهر همانند ديگر نقاط كشور پهناورمان ايران در زمينه سنت مقدس ازدواج داراي آداب و رسوم خاصي مي باشند كه از ابتداي خواستگاري تا مراسم عروسي و رفتن به خانه بخت داراي مراسم متنوعي مي باشند دراين مقاله برآنيم به بررسي يكي از رسوم در بين مردم بخصوص دامداران بپردازيم. اين رسم مربوط به رسم بردن بارخونه مي باشد كه  سنتی است که در فاصله عقد تا ازدواج است و در زمان گذشته داراي رنگ و بوي خاص و داراي پايه و اساس گسترده اي بود كه متاسفانه براساس گذر زمان و پيشرفت صنعت و تكنولوژي رنگ و بوي اصلي خود را از دست داده است.

بارخونه سنت فراموش شده سنگسری ها ( پژوهشی از سرکار خانم حیدرپور )

براساس بررسي به عمل آمده اسناد و مدارك موجود در زمينه اين رسم موجود نمي باشد و براساس سفارش جناب آقاي عبدالحسيني مدير محترم سايت، به بررسي ميداني و مصاحبه حضوري از زنان و مردان سالخورده اطلاعاتي به دست آمد كه به شرح ذيل تقديم حضور مي گردد.

رسم بردن بارخونه در زمانهاي قديم داراي گستردگي فراواني بود و اين رسم از سوي داماد و خانواده اش به مرحله اجرا در مي آمد بدين شكل كه داماد براي عروس و خانواده عروس كه براي فصل تابستان به ييلاق مي رفتند از محصولات موجود در شهر مهدي شهر شامل ميوه هاي مربوط به فصل تابستان«شامل هندوانه، خربز، آلو و... »، شيريني، شكلات، آجيل، لباس(شامل كفش، پارچه هاي پيراهني و...) و وسايل متنوعي كه جنبه هديه داشته باشد، تهيه مي شد و اغلب براساس سلايقي كه زنان از خود به كار مي بردند در صورت نياز اقدام به تزئين وسايل تهيه شده مي كردند و به همراه اعضاء خانواده(پدر، مادر،خواهر، برادر و ... داماد ) و با هماهنگيهاي قبلي به ييلاقي كه عروس و خانواده اش در آنجا مستقر بودند، مي رفتند. عروس و خانواده اش نيز با توجه به در جريان بودن اين رسم و چشم انتظار بودن داماد و خانواده اش، آماده و چشم به راه خانواده داماد بودند. بنابراين به محض حضور داماد و خانواده اش پدر عروس گوسفندي را براي خيرمقدم در جلوي پاي داماد و خانواده اش قرباني مي كردند. پس از مستقر شدن ميهمانان در ييلاق خانواده عروس به نحو احسن از خانواده داماد پذيرايي مي كردند و براساس برنامه ريزي خانواده داماد و طي مسيري كه كرده بودند به مدت سه الي چهار روز و يا بيشتر در ييلاق عروس و خانواده اش مي ماندند و از پذيرايي گرم آنها بهره گيري مي كردند. پذيرايي خانواده عروس به تبع، براساس محصولات متنوعي كه در ييلاق تهيه مي شده است صورت مي گرفته، كه اين محصولات شامل: آروشه، ماست چكيده، سرشير، كره محلي و ... براي پذيرايي در صبحانه، تهيه برنج معروف و ويژه ميهمانان مخصوص به نام ته چين براي ناهار و يا شام بوده است.

پس از حضور چند روزه خانواده داماد در كنار خانواده عروس، زمان خداحافظي فرا مي رسيد بنابراين در اين زمان اين خانواده عروس بود كه كيسه ها و وسايل آورده شده از سوي خانواده داماد را خالي برنمي گرداندند و به وسيله محصولات لبني تهيه شده در ييلاق كه انواع لبنيات (آروشه، ماست چكيده، سرشير، كشك و...) گوسفند و به نحوي كليه امكانات و محصولاتي كه در ييلاق تهيه شده بود را همراه آنها مي فرستادند.

قابل ذكر است ، با توجه به اينكه در زمانهاي گذشته اغلب خانواده ها داراي ييلاق و شغل دامداري بودند اين رسم را حتماً به جا مي آوردند و جزء الزامات و ابعادي بود كه از مرحله عقد تا ازدواج حتماً بايد صورت مي گرفت.

اين رسم علاوه بر تاكيد بر احترام دو خانواده از سوي همديگر، بر سنت مقدس صله رحم نيز مربوط مي شود كه از طريق اين رسم به نوعي ديدارها صورت مي گرفت و براساس دوري راهي كه در گذشته از ييلاق و قشلاق وجود داشت صورت مي گرفت و موجب مي شد دو خانواده در فصلي كه از همديگر دور مي شدند همديگر را ملاقات كنند.

همانطور كه گفته شد متأسفانه به مرور زمان و رشد صنعت و تكنولوژي بسياري از مراسم دستخوش تغييرات و دگرگوني شده است. اين دگرگوني در فرهنگ و آداب و رسوم مردم مهديشهر نيز تاثير گذار بوده است و باتوجه به روي آوردن جوانان به تحصيلات و كارهاي شهري« ادارات و شركتها» رفتن به ييلاق كمرنگ تر شده است و اغلب حضور در ييلاق از سوي افراد مسن صورت مي گيرد و جوانان جهت كمك و همكاري به مدت چند روز به ييلاق مي روند. بنابراين، رسم بارخونه به نوعي داراي اشكالي متفاوت شده است و خانواده داماد در خود مهدي شهر با تهيه وسايل و هدايايي كه براساس وُسع و درآمد داماد مي باشد شامل پارچه پيراهني، كت و شلوار، چادري، كفش و... براي عروس، خانواده«پدر، مادر، برادر و.. » كه اغلب از طريق خريدي كه براي عروس خانم «خريد حلقه، طلا، لباس و... » تهيه مي كنند و اهداء مي كنند متعاقباً خانواده عروس نيز هدايايي را براي داماد و خانواده اش تهيه و اهداء مي كنند.

 پینوشت:

به اطلاع کلیه همشهریان مهدیشهری می رساند که ادامه این پژوهش که در خصوص سنت ازدواج در بین سنگسری ها است در آینده و پس از تهیه عکس های مرتبط آن به تفصیل در سایت قرار خواهد گرفت . 

 
نظر راجع به این مطلب

 

 
Tags: در, از, به, است, اين, كه, شده, خانواده, مي, داماد, عروس, ييلاق, رسم, تهيه, براساس

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن