You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

شنبه, 29 خرداد 1400

برگزاری جشنواره تابستانه سنگسریها در هتل دربند

ایمیل پرینت PDF


 


جشنواره تابستانه سنگسری ها روز پنجشنبه همزمان با نیمه شعبان در میان استقبال پرشور اهالی فرهنگ و دوستداران مهدیشهر در هتل دربند برگزار شد.
ابتدای مراسم پس از ایراد خیرمقدم با شعرخوانی استاد ذوالفقارخانی (صحرا) آغاز شد و پس از وی برادرزاده اش علیرضا ذوالفقار خانی به اجرای دو قطعه موسیقی با اشعاری از زنده یاد کیانوش حیدریه و استاد ذوالفقار خانی پرداخت. همچنین آقای راد پیام ۲ دقیقه ای را از طرف جشنواره به زبان انگلیسی برای مهدیشهری های خارج از کشور قرائت کرد.
اولین سخنران مراسم یدا.. حاج علیان، پژوهشگر مهدیشهری بود که مطالبش را در مورد گاهنمای سنگسری که توسط ایشان در سال گذشته در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، ایراد نمود.
مهندس پاکزادیان، مدیر موزه عشایری ایل سنگسر هم در خصوص اهمیت موزه جهت حفظ فرهنگ بومی و نیز ضرورت حمایت از این مجموعه خصوصی صحبت کرد.
حسین پوراسکندری نیز در این مراسم به اجرای چند قطعه از موسیقی محلی مهدیشهر پرداخت و مورد تشویق حضار قرار گرفت.

دکتر پویان آزاده دیگر سخنران این مراسم بود که در مورد موسیقی سنگسر که در سال گذشته توسط ایشان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید سخنانی ایراد کرد. ایشان در انتهای سخنانش ترجیح داد تا از حسین آقا ابویی، شاعر برجسته مهدیشهر دعوت کند تا بر روی سن بیاید و شعر بخواند. حسین آقا هم آمد، شعرخوانی کرد و مورد تشویق گسترده حضار قرار گرفت.
گروه موسیقی آوا متعلق به آموزشگاه آفتاب با سرپرستی یدا.. مصمم نیز در این برنامه به اجرای موسیقی سنگسری پرداخت و بارها مورد تشویق قرار گرفت. در انتهای اجرای گروه با اصرار شرکت کنندگان یدا.. مصمم نیز به روی سن رفت و به اجرای ل له پرداخت. اجرایی که حاضرین را به عمق خاطرات گذشته برد و با تکرار “ننه گل آقا” با این هنرمند همراهی کردند.
عباس مصباحیان، مدیر عامل بنیاد نیکوکاری امام صادق هم در این مراسم دقایقی صحبت کرد و از این برنامه به عنوان بهترین جشنواره سالهای اخیر نام برد و از برگزار کنندگان تشکر کرد. وی همچنین به خاطر نقش پررنگش در ثبت موسیقی محلی مهدیشهر در فهرست آثار ملی از طرف دکتر پویان آزاده و مجری برنامه مورد تقدیر و تشکر قرار گرفت.
محمود سلطانیان، مدیرعامل انجمن دیدبان میراث ایل سنگسر نیز در اواخر مراسم در خصوص دغدغه هایش برای میراث فرهنگی مهدیشهر صحبت کرد. ایشان ضمن گلایه از بی توجهی به آثار تاریخی مهدیشهر عنوان کرد با وجود روند فعلی تخریب آثار تاریخی و روند نامناسب ساخت و ساز، این شهر در حال تبدیل شدن به شهرهای حاشیه ای شهرهای بزرگ نظیر اسلامشهر، هادی شهر و … می باشد.

در ادامه برنامه از میان کسانی که به سوالات مرتبط با گویش سنگسری جواب صحیح داده بودند به قید قرعه کشی جوایزی از طرف فروشگاه خلی شکیل اهدا شد.
اجرای تاتر توسط گروه تجلی سبز مهدیشهر با هنرمندی عباس بادامه، امیرحسین اقیان و … نیز از قسمتهای پایانی جشنواره بود که به شدت مورد توجه حضار قرار گرفت.
جشنواره با تقدیم لوح تقدیر به تعداد زیادی از هنرمندان و علاقمندان به فرهنگ مهدیشهر پایان یافت.

حاشیه ها :
مراسم با تاخیر یک ساعته از ساعت ۱۰ صبح شروع شد.
در هنگام اجرای ل له توسط یدا.. مصمم اشک شوق از دیدگان بسیاری از حضار جاری شد.
مهندس منصور بیرقی، مدیرعامل شرکت نگین نما از شرکتهای موفق در صنعت ساختمان استان نیز در این مراسم حضور داشت. وی به خاطر تملک خانه تاریخی کیپور و اقدامات اخیرش برای مرمت و احیای این اثر تاریخی مورد تقدیر قرار گرفت.
خانم دکتر روشن زاده، نویسنده و مادر دکتر پویان آزاده و عباس رشیدی، پژوهشگر مهدیشهری و استاد شبیری، شاعر معاصر و استاد کیوان مصباحی و دکتر رشیدی پور از شرکت کنندگان در این جشنواره بودند و در انتهای مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.
شرکت کیانت همزمان با مراسم ۲ ماه سرویس اینترنت رایگان به عنوان هدیه ارائه می کرد. از طرف آموزشگاه زبان Sky هم برای ثبت نام در کلاسهای زبان ۱۵ در صد تخفیف داده می شد. نقل از : سنگسر نیوز

 

 

نظر راجع به این مطلب


Tags: در, از, به, مراسم, جشنواره, با, پس, نیز, مهدیشهر, قطعه, استاد, اجرای, موسیقی, خانی, ذوالفقار

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

نظرات   

 
0 #2 اميرمحمدپرسپوليسي. 1392-03-22 15:23
...راي ما مهندس محمود حيدريه...متولد 28مهر1358 ...كارشناسي مهندسي كامپيوتر(گرايش نرم افزار) از دانشگاه صنعتي اميركبير تهران...فعاليت ها:مدير مسوول سنگسر نيوز-نايب رييس هيت مديره شركت تعاوني عشايري مهديشهر-عضو هيت مديره انجمن ديدبانان ميراث ايل سنگسر-عضو بنياد نيكوكاري امام صادق مهديشهر-عضو انجمن حمايت از دانش پژوهان سنگسري-عضو حامي موزه عشايري ايل سنگسر-عضو انجمن مهديشهريهاي مقيم سنگسر-عضو انجمن دانش آموختگان پلي تكنيك...افتخارا ت:نفر اول استان در مسابقات علمي آينده سازان در سال 76-رتبه49در كنكور سراسري 1377-كارآفرين برتر استان در سال 90............. ......به ياد مرحوم كيانوش حيدريه شاعر توانمند سنگسري برادر مهندس محمود حيدريه///وبسايت شخصي مهندس محمود حيدريه=WWW.M-HE YDARIE.IR
بازگو کردن
 
 
0 #1 عرفان پاکزادیان 1392-03-04 11:26
با عرض سلام و ادب خدمت مسئولین زحمت کش سایت سنگسردات آی آر ...
من تازگی ها یه وبلاگ در مورد سنگسر ساخته بودم،
اگه صلاح دیدید منو با نام : "سنگسری کاتا(عرفان پاکزادیان)"
لینک کنید ...
اینم آدرسش : www.sangesari-kata.mihanblog.com
با تشکر ;-)
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن