You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

پنجشنبه, 01 آبان 1399

گزارشی از برگزاری اولین جشنواره سنت های بومی رودبارک و حومه

ایمیل پرینت PDF

 

 

سنگسر . آی آر : چندی قبل خبر برگزاری اولین جشنواره سنت های بومی رودبارک و حومه شهرستان مهدیشهر را دادیم ، با توجه به اینکه تعدادی از بازدیدکنندگان درخواست تهیه گزارشی از این جشنواره را داده بودند توجه شما را به گزارش زیر که از دفتر هفته نامه خورچشمه به سایت سنگسر.آی آر ارسال گردیده است جلب میکنم . گفتنی است که این شرح کوتاهی از گزارش بوده و قرار است گزارش تکمیلی و کامل تر جهت اطلاع عموم به سایت سنگسر . آی آر ارسال گردد .

شرکت بیش از 10  گروه موسیقی سنتی  و 12  بازی محلی شهری و روستایی در اولین جشنواره سنت های بومی رودبارک و حومه شهرستان مهدیشهر

این جشنواره به همت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرستان مهدیشهر و شرکت فنی مالی رفاهی ابابارا ایرانیان به مدت 3 روز از تاریخ 6/5/89 لغایت 8/5/89 در منطقه نمونه ملی گردشگری رودبارک و با حضور فرماندارمهدیشهر ،بخشدار شهمیرزاد و بعضی از مسئولین دستگاه های اجرایی استان و شهرستان مهدیشهر برگزار شد

عزیز صفایی دبیر این جشنواره گفت : این جشنواره  که با همت و تلاش آقای محمد جعفر محمد پور رودبارکی از 2 سال پیش پیگیری و به همت دستگاههای اجرایی شهرستان از جمله شهرداران و  شوراهای شهر مهدیشهر و شهمیرزاد و شوراهای اسلامی روستایی  و دهیاران و تعدادی از دستگاههای اجرایی شهرستان مهدیشهر برگزار شد مورد استقبال مردم سراسر استان و شهرستان مهدیشهر قرار گرفت .

صفایی از جمله برنامه های این جشنواره را اجرای برنامه پهلوانی و باستانی از مهدیشهر ، بازی های محلی از شهر شهمیرزاد و روستاهای سرآور ، پرور ، لرد خطیرکوه ، فولاد محله و مسابقات اسب دوانی و ... و همچنین اجرای موسیقی های سنتی از آموزشگاه آفتاب مهدیشهر ، گروه موسیقی سنتی شهمیرزاد ، اجرای آواز آقای ناصر محمدی از ملاده ، دو نواخوانی آقایان ساقیان و ملائیان از مهدیشهر ، تک خوانی آقای محمد علی روشن هنرمند صداو سیما از مهدیشهر ، اجرای موسیقی و آواز از گروه صفا از مهدیشهر، اجرای آواز محلی آقایان احمدیان از چاشم  و همچنین ارائه مقاله آقای نبوی از روستای چاشم بود.

وی افزود : در حاشیه برگزاری این جشنواره نمایشگاه صنایع دستی رودبارک به همت سرکار خانم رودبارکی  و همچنین نمایشگاه های مردم شناسی و آداب  و سنن روستایی چاشم، چادر ایل سنگسری و نمایشگاه صنایع دستی ایل سنگسر ، پخت غذاهای محلی و نان سنگسری و همچنین ایجاد امکانات نجومی برای رصد ستارگان پیش بینی گردیده بود.

دبیر جشنواره رودبارک به موفقیت 70 در صدی این جشنواره با حضور اعضای شوراهای اسلامی روستایی و اجرای موسیقی های سنتی و بازیهای محلی اشاره کرد و گفت : مهمانان ویژه این جشنواره اکیپ اعزامی از دانشگاه تهران ، خبرنگاران صدا و سیما و مطبوعات استان سمنان ، اعضای نجوم دانشگاه سمنان و تعدادی از گردشگران و خانواده های هم استانی بودند .

عزیز صفایی ادامه داد : قبل از برگزاری این جشنواره امکانات رفاهی و تفریحی از جمله سرویس های بهداشتی ، چادرهای گروهی جهت استقرار خانواده ها ، اسب سواری با گاری و پخت و ارائه غذای گرم رایگان در مدت 3 روز جشنواره که با تلاش وصرف هزینه شرکت فنی مالی رفاهی ابابارا (فمارا) در محل مجتمع فمارا در رودبارک فراهم شده بود .

وی خاطر نشان کرد : سخنرانان این مراسم آقایان محمد جعفر محمد پور رودبارکی مدیر شرکت فمارا و مسئول برگزاری این جشنواره ، فاضلی فرماندار مهدیشهر ، جعفری بخشدار شهمیرزاد ، سرکار خانم سلمانیان مدیر میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهدیشهر و محبوبی رئیس شورای اسلامی شهمیرزاد  در خصوص  اهمیت برگزاری این جشنواره و لزوم همکاری و  هماهنگی در برگزاری اینگونه مراسم و معرفی مناطق گردشگری مطالبی را بیان نمودند .

در پایان به تمامی گروههای  شرکت کننده برای اجرای برنامه لوح تقدیر و تندیس یادبود اهدا شد

لازم به ذکر است مهمانان شرکت کننده در جشنواره با دوغ محلی تلم چاشم ، آش دوغ چاشم و آش کشک سنگسری و همچنین چیکو (شکلات سنگسری ) و کشک سنگسری پذیرایی شدند .

 

 

نظر راجع به این مطلب

Tags: در, از, به, جشنواره, با, مهدیشهر, اجرای, این, های, شهرستان, شرکت, شهمیرزاد, برگزاری, رودبارک, محلی

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن