You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

يكشنبه, 05 بهمن 1399

گزارشی از برگزاری جشنواره فرهنگی هنری سنگسری ها

ایمیل پرینت PDF

 

 
 

 

سنگسر.آی آر : چندی قبل به عنوان نخستین تریبون اطلاع رسانی در خبری اطلاعیه  برگزاری جشنواره فرهنگی ، هنری سنگسری ها را منتشر نمودیم . در پی درخواست تعداد زیادی از همشهریان به منظور تهیه شرحی از این مراسم گزارش زیر از چگونگی برگزاری این مراسم تقدیم حضورتان میگردد.

ایل سنگسر یکی از کهن­ترین اقوام ایران است که با داشتن ویژگی­های منحصر به فرد مردم شناسی، زیان شناسی و فرهنگی هچنین نوع زندگی، اسکان و کوچ در نوع خود بی همتاست. با توجه به روند روبه­ رشد شهر نشینی و مهاجرت به کلان­شهر­ها و فاصله گرفتن نسل­های جوان­تر از آداب و رسوب کهن و بالا­تر از آن جایگزین شدن آن­ها با الگو­های فرهنگی نه چندان اصیل و گاها مخرب، جای خالی اقداماتی در جهت بازآفرینی و حفظ و نگهداری آن­ها به شدت حس می­شود.

 نخستین جشنواره فرهنگی هنری سنگسری­ها با هدف احیای آداب و رسوم سال­های دور عشایر سنگسر و انتقال و بازآفرینی آن­ها برای نسل­های جوان­تر، همچنین حفظ و نگهداری و جلوگیری از به دست فراموشی سپرده شدن آن­ها، در نیمه تیر­ماه 1389 در ییلاق گل زرد برگزار شد. دامنه ­های جنوبی البرز از دیرباز محل تابستان گذرانی(ییلاق) دامداران سنگسری بوده و هم­ اکنون نیز با وجود کمبود­هایی که باعث پس­رفت و از بین رفتن دامداری در این مناطق شده، عده­ای از عشایر دام پرور سنگسری در این مناطق به فعالیت می­ پردازند. گل­ زرد منطقه ­ای است ییلاقی واقع در دامنه جنوبی کوه دماوند و در نزدیکی روستای پلور که محل اسکان ییلاقی عده­ای از دامداران سنگسری می­باشد.

در این جشنواره برنامه­های متنوع فرهنگی­ هنری با حضور هنرمندان و بزرگان این عرصه به اجرا در آمد. مراسم از ساعات ابتدایی صبح روز جمعه هجدهم تیر ماه با خوش امدگویی و توضیحات آقای دکتر نادعلیان در خصوص جشنواره آغاز و پی­گیری شد. از برنامه­ های این جشنواره می­توان به برگزاری مسابقه دیگی، مسابقه گویش سنگسری در مقاطع سنی مختلف، حراج آثار آقای فریدون نادعلیان، اجرای موسیقی و مراسم جشن سنگسری، سخنرانی تنی چند از چهره­ های فرهنگی، علمی و هنری سنگسر، بازدید از سیاه چادر­ها(گود) و فعالیت­های روزمره ساکنین ییلاق همچنین نحوه تولید محصولات لبنی و غذایی در ییلاق اشاره کرد.

 

نظر راجع به این مطلب

 

 

Tags: در, از, به, مراسم, جشنواره, با, ها, که, این, فرهنگی, سنگسری, هنری, برگزاری, آن­ها, ییلاق

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن