You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

سه شنبه, 06 آبان 1399

گزارشی از جا به جایی گوسفندان به قشلاقات

ایمیل پرینت PDF

  

با توجه به اینکه اوایل فصل پاییز زمان حرکت و جابه جایی گوسفندان از مناطق سردسیری به مناطق گرمسیری می باشد این فاصله به دو روش پیموده میشود :

روش اول بدین صورت است که دام ها این مسافت را پیموده و در مسیر خاصی حرکت کرده و پس از مدت زمان سی الی پنجاه روز که بستگی به فاصله این دو منطقه ییلاق و قشلاق دارد به محل مورد نظر میرسند .

روش دوم بدین صورت میباشد که تمامی یا بخشی از این فاصله توسط ماشین های سنگین جا به جا میشود . قابل ذکر است که این ماشین ها به صورتیکه قابلیت حمل گوسفندان را در دو طبقه داشته باشند تجهیز میگردند و بسته به نوع ماشین قابلیت حمل هشتاد الی دویست و پنجاه راس دام را دارند . همچنین هزینه جا به جایی هر راس گوسفند بسته به مسافت و جثه حیوان از 1500 تا 2500 تومان می باشد . 

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود در محل های مشخص شده عشایر که برای امر بارگیری تخصیص یافته است سکوهایی توسط خود عشایر با کمک جهاد کشاورزی برای تسهیل در امر بار کردن و پیاده نمودن گوسفندان ایجاد شده است که به عنوان مثال میتوان به سکوهای گنداب ، دربند ، آر ، زیدر ، میان جاده و ... اشاره کرد . در خصوص حمل و جا به جایی گوسفندان نکات زیر می بایست رعایت گردد :

جلوگیری از بار کردن بیش از حد گوسفندان به طوریکه نتوانند به راحتی بایستند ، جلوگیری از بارگیری کمتر از حد مجاز به صورتیکه فضای زیادی خالی بماند ، در بارگیری گوسفندانی که کمتر از بیست روز به زایمانشان باقی مانده می بایست بسیار دقت کرد که به گوسفند ضربه ای در هنگام بارکردن و پیاده کردن وارد نشود که باعث سقط جنین شود ، در پیاده نمودن گوسفندان بایستی ماشین در محل مناسبی توقف کرده و گوسفندانی که از طبقه بالایی ماشین به پایین می پرند دچار صدمه نگردند، تا 12 ساعت قبل از بارکردن گوسفندان نباید به آنها آب داد و در خصوص علوفه نیز نباید بیش از حد گوسفندان تعلیف شوند ، تا جاییکه امکان دارد بایستی از حمل گوسفندان در هوای سرد و هنگام بارندگی جلوگیری شود . 

نظر راجع به این مطلب
Tags: در, از, به, که, است, این, می, دو, گوسفندان, ماشین, جا, حمل, جایی, فاصله, بارگیری

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن