You are here

سنگسر.آی آر

نخستین و پربازدیدکننده ترین سایت شهرستان مهدیشهر

چهارشنبه, 30 مهر 1399

گزارش از مراسم نرون

ایمیل پرینت PDF

 

 

  

اگر در تمام طول فصول مناسب سال (اواخر بهار و تابستان ) که دام های نر و ماده گله برای جفت گیری آمادگی دارند ، کل و قوچ با ماده ها مخلوط باشند ، جفت گیری نا منظم انجام میشود و در نتیجه در فصل زایش ، تولدها در مدتی طولانی و به شکل پراکنده صورت میگیرد و مشکلات بسیاری ایجاد میشود . عشایر ایل سنگسری برای تنظیم زایش دام ها ، در فصل بهار و مخصوصا تابستان کل ها و قوچ ها را از گله جدا نموده و به صورت جداگانه نگهداری میکنند . آنها در شهریور ماه ( نرون مو ) گوسفندان نر و ماده را با هم مخلوط میکنند و به این ترتیب زمان جفتگیری و در نتیجه زایش دامها را تنظیم مینمایند .
عشایر سنگسری هنگام وارد کردن کل و قوچ به گله مراسم خاصی دارند ، بر اساس یکی از رسوم عشایر اناری را به سر قوچی که جلوتر از همه وارد گله میشود ، میزنند و معتقدند قوچ به فراوانی دانه های انار قدرت باروری پیدا میکند . پاشیدن مقداری برنج بر پشت دام ها به عنوان پخش خیر و برکت از رسوم دیگر است و دراین مراسم صاحب گله بین افرادی که در این مراسم حضور دارند شیرینی و میوه توزیع میکنند . 
روز جشن نرون ، روز تسویه حساب چوپانان با دامداران و روز عقد قراردادهای جدید و یا تمدید قرارداد قبلی نیز می باشد . چوپانان سنگسری روز قبل از نرون با خواندن اشعاری ، پایان دوره خدمت را به رفقا ، دامداران و عشایر ( کارفرمایان خود ) گوشزد میکنند .
 
آرو نَره  مَ سال سَره
                                                     امشو نَره مَ سال سَره
 
برای دیدن کلیپ های ویدیویی رو لینک های زیر کلیک کنید . ( فایل ها پسوند 3pg داشته و قابلیت پخش در موبایل را نیز دارند )
 


نظر راجع به این مطلب

 

Tags: در, از, به, مراسم, با, ها, های, را, دارند, روز, گله, میکنند, کل, نرون, قوچ

Share:Ask!BlinkBits!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Free and Open Source Software NewsFacebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!
Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن